TEKNOLOJİLERİ

Sanal Gerçeklik
Teknolojisi
Sanal Gerçeklik Teknolojisi
divider

SANAL GERÇEKLİK

GeForce GTX, GeForce Experience GameWorks VR ile Sanal Gerçeklik için en son grafik platformunu sunar.

GeForce GTX VR için en son grafik platformudur. Yalnızca ileri teknoloji GTX kartların sağlayabileceği son derece hızlı performans, tak-ve-oyna uyumluluğu ve sektörde öncü NVIDIA GameWorks™ VR teknolojisi ile sizi içine alan yeni bir oyun dünyasına girin.

Sanal Gerçeklik (VR) çevremizi saran 3D dünya ile bizi oyunlara, doğrudan aksiyonun içine alarak oyunları oynama ve yaşama tarzımızı değiştirmeye hazırdır. Başınız hareket ettikçe, görüş alanınız değiştikçe ve uyumlu oyunlarda özel VR kumandalarınızı kullandıkça avatarınız uzanır ve nesnelerle etkileşim için doğal bir şekilde ellerini kullanır. Kulağınıza reklam amaçlı bir kandırmaca gibi gelebilir, ancak VR'ın sunduğu olağanüstü gerçekçilikle oyuna dahil olduğunuzda ‘göreceksiniz’ ve anında kendi VR kulaklık setinize sahip olmak isteyeceksiniz.

VR'ın bu yoğun deneyimi sunabilmesi için önemli miktarda GPU işlem gücü gereklidir. Örnek olarak, yakında çıkacak olan Oculus Rift saniyede 90 resim karesi hızında 2160x1200 çözünürlük ile çalışacaktır. Bu, saniyede 30 resim karesi hızında 1920x1080 çözünürlük ile çalışan monitöre göre üç kattan biraz daha fazla gereksinim anlamına gelir. Eğer saniyede sürekli olarak 90 resim karesi elde edilemezse, oyunda takılmalar ve girdi gecikmeleri olur, oyun deneyimi bozulur ve gözler baş ağrısına neden olabilecek derecede yorulur.

Bu nedenle, NVIDIA performansı artırmak ve VR deneyimini iyileştirmek için çalışmaktadır.

 

GEFORCE GTX GPU'LAR

2. nesil NVIDIA Maxwell tabanlı GeForce GTX GPU'lar zorlu VR deneyimleri için gerekli olan resim karesi hızlarını ve yüksek çözünürlüğü sunmak için geliştirilmiştir. GeForce GTX GPU'lar, gelecek nesil DirectX 12 grafik API tam desteği ve VR için yeni renderleme tekniklerine olanak sağlayan bir Maxwell çoklu projeksiyon mimarisi ile muhteşem VR deneyimleri için tasarlanmıştır.

 

GameWorks VR

VR deneyimini geliştirmek üzere VR kulaklık setleri ve oyun geliştiriciler için performansı iyileştiren, gecikmeyi azaltan ve uyumluluğu iyileştiren “GameWorks VR” yazılım geliştirme kitini (SDK) oluşturduk. GameWorks VR aşağıdaki teknolojileri içerir:

  • Çok Çözünürlüklü Gölgeleme: Bir görüntünün her bir parçasının oluşan son görüntünün piksel yoğunluğunda daha iyi bir çözünürlükte renderlendiği yenilikçi bir renderleme tekniği (VR görüntüleri bir masaüstü monitöründe görüldüğü gibi dikdörtgen değil ovaldir). Tek bir geçişte birden fazla çözünürlük renderlemek için Maxwell'in çoklu projeksiyon mimarisini kullanarak VR oyunlarında önemli performans iyileştirmeleri görülür.

NVIDIA çok çözünürlüklü gölgeleme

  • Ortam Önceliği: Gecikmeyi azaltan ve oyuncular başlarını hareket ettirdiklerinde yeni resim kareleri renderleme gerekmeden hızlı bir şekilde görüntüleri ayarlayan asenkron zaman sıçraması gibi gelişmiş sanal gerçeklik özelliklerini desteklemek için GPU planlama üzerinde kontrol olanağı sağlar. Bu, özellikle daha uzun oynatma oturumlarında VR kullanımını daha rahat yapan daha akıcı, daha duyarlı bir deneyimle sonuçlanır.

Asenkron zaman sıçraması için ortam önceliği

  • VR SLI: VR SLI ile, stereo renderlemeyi büyük ölçüde hızlandırmak için birden fazla GPU'ya özel bir göz tayin edilebilir. VR SLI ikiden fazla GPU içeren PC'ler için ölçeklemeye dahi olanak sağlar.

VR SLI – iki veya daha fazla GPU'da performans ölçekler

  • Direct Mode: Yakında çıkacak olan sanal gerçeklik kulaklık setleri için tak ve oyna desteği, bir PC'ye bağlandıkları saniyede anında destek sağlar ve onlara şu anda bazı sistem konfigürasyonlarında görüldüğü gibi Windows masaüstünün bir uzantısı değil, ayrı bir cihaz olarak muamele yapar.

  • Ön Belleğe Renderleme: GPU'nun gecikmeyi azaltmak için doğrudan önbelleğe renderleme yapmasına olanak verir.

 

GeForce Experience

GeForce Experience bugüne kadar tüm dünyada on milyonlarca masaüstü ve dizüstü bilgisayar oyuncusuna sürücü güncellemeleri, oyun profilleri ve optimal ayarlar sunmuştur. VR resmi olarak lanse edildiğinde, GeForce Experience sanal gerçeklik oyunları için optimal ayarları içerecek şekilde genişleyerek oyunculara zorlu VR deneyimleri için tek tıklama ile sistemlerini yapılandırma olanağı sağlayacak. Bu, en yeni VR oyunlar için akıcı, kesintisiz 90 FPS bir deneyim sağlamaya yardımcı olacaktır.

Geforce VR için en son grafik platformudur