TESLA

TÜBİTAK, Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nün BALİSTİKA 3B balistik veri ve iz analiz sisteminde NVIDIA Tesla GPU kartlarını tercih etti.

MÜŞTERİ PROFİLİ

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY), 1985’te kuruldu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) arasında imzalanan bir protokolle hayata geçen TÜBİTAK UZAY, Ankara Elektronik Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü adı altında Üniversite kampüsünde hizmete açıldı. 2006’da ana çalışma alanı uzay teknolojileri olarak belirlendi ve Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü adını aldı. Enstitü, uzay teknolojileri, elektronik, bilgi teknolojileri, yazılım ve diğer ilgili alanlarda araştırma, geliştirme ve uygulama projeleri yürütüyor. Araştırma alanında ulusal çapta öncü bir rol almak ve uzmanlık alanlarında ülke sanayiinin sistem tasarımı, seçimi, kullanımı ve gelşimi konularındaki teknik problemlerin çözümüne yardımcı olmayı hedefliyor.

GEREKSİNİM

Klasik metot ile balistik analiz işlemleri balistik uzmanların mikroskop altında olay yerinden elde edilen delilleri incelemesine ve mermi kovanlarının veya çekirdeklerinin aynı silaha ait olup olmadıklarının anlaşılmasına dayanıyor. Suç sayılarının çokluğu nedeniyle birçok olay faili meçhul olarak arşivlenmiş ve bütün arşivin mikroskop ile incelenmesi neredeyse imkânsız hale gelmiş bulunuyor.

TÜBİTAK UZAY İş Geliştirme Grup Yöneticisi Aziz Koru, “Dünyada bu amaçla geliştirilmiş ürünler, arşiv büyüdüğünde işlem gücünün yetersiz kalması nedeniyle ihtiyaçlara yeterince cevap veremiyordu. Birbirleriyle ilişkili olayların birden çok şehre yayılması durumunda delilin fiziksel olarak diğer bölgelere taşınması gerekir. Bu durum ancak çok gerekli görüldüğünde uygulanır. Hem hesaplama gücü yüksek süper bilgisayar temelli ve merkezi veri ambarına dayanan bir yapıya hem de yüksek işlem gücü sayesinde daha hassas çalışabilen karşılaştırma tekniklerine ihtiyaç duyuldu” diyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından yerli imkânlarla bir balistik iz ve görüntü analiz ve tanıma sistemi kurulması ihtiyacı TÜBİTAK’a bildirildi. TÜBİTAK Kamu Araştırmaları Destek Grubu (KAMAG) desteğiyle EGM ve TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) arasında bir sözleşme imzalanarak, TÜBİTAK UZAY yürütücülüğünde “Yüksek Kapasite ve Hızlı Bilgisayarlı Kovan ve Mermi Çekirdeği Balistik Görüntülü Analiz ve Tanıma (BALİSTİKA 2010) Sistemi” projesi ortaya çıktı.

NVIDIA TESLA BALİSTİK İNCELEMEDE YÜKSEK İŞLEM GÜCÜ

ÇÖZÜM

Geliştirme çalışmalarında değişik GPU kartları denendi. Amaca uygun görüntü işleme performansı en iyi sonucu veren ürünlerin o önemdeki en gelişmiş GPU’lar olan NVIDIA tarafından üretilen Tesla kartlarının olduğu görüldü ve projede kullanımına karar verildi. NVIDIA’nın paralel programlama platformu olan CUDA, 2006’dan beri binlerce yazılımda kullanılıyor, bir milyarın üzerinde standart PC, laptop ve iş istasyonunda destekleniyor. Türkiye’de de ekosistemi güçlü olan bu teknolojinin kullanılması, ürünün geliştirilmesini ve uzun vadede yurtiçi ve yurtdışında desteklenmesini kolaylaştıracak etken olarak görüldü.

Projede farklı uzmanlıklardan oluşan yaklaşık 40 geliştirici ve ek idari personel görev aldı. Uzman ekipler ilk safhalarda 3B görüntü elde etmek için donanım geliştirme, görüntü işleme; balistik laboratuvar ve merkezi süper bilgisayar arası bağlantıları ve akan 3B verileri kontrol etmek amacıyla sunucu yazılımları geliştirme gibi aşamaları tamamladı. Ardından sisteme veri giren ve sonuçlar üzerinde analiz yapan uzmanlar için arayüz yazılımı geliştirildi. Karşılaştırma işleminin dağıtık olarak yapılmasını sağlayan küme yazılımı, karşılaştırma algoritmalarının GPU’larda en hızlı ve optimum koşması için gerekli kodları geliştiren karşılaştırma yazılımı geliştirme süreçleri yine alanında uzman ekiplerce tamamlandı. Sistem yönetim, yazılım geliştirme sürecinin koordinasyonu için konfigürasyon ekibi ve proje yönetimi ekibi olmak üzere alanında uzman geliştiricilerden oluşan çok sayıda ekip projede çalıştı.

BALİSTİKA ürünü akademik adli bilişim ve adli bilişim teknolojilerinde ciddi ilgi uyandırdı. GPU kullanımıyla elde edilen yüksek işlem gücü ve 3B karşılaştırma yapabilme yetenekleri sayesinde BALİSTİKA merkezi balistik veri ambarı oluşturuldu. Bu sayede Türkiye’de Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait bütün balistik laboratuvarları aynı veri ambarı üzerinden suç konusu delillerin soruşturulması imkânına kavuştu. Kullanıcı dostu 3B sanal mikroskop arayüzleri sayesinde uzmanların mikroskopa gerek kalmadan çok daha verimli çalışabilmeleri sağlandı.

SONUÇ

EGM’nin ihtiyaç duyduğu 3B balistik veri ve iz analiz sistemi BALİSTİKA ortaya çıktı. Muadillerine göre yüksek performans ve kaliteye sahip bir ürün olarak yurtiçi ve yurtdışında büyük başarı yakaladı. Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı için de BALİSTİKA ürünü projesi başlatıldı ve başarıyla tamamlandı. BALİSTİKA ile sağlanan 3B veri inceleme bilgi birikimi diğer projelerin de önünü açtı, TÜBİTAK UZAY bu alanda ülke çapında liderlik etti.

  • GPU kullanımıyla elde edilen yüksek işlem gücü ve 3B karşılaştırma yetenekleri, BALİSTİKA merkezi balistik veri ambarı oluşturulmasını mümkün kıldı. Türkiye’deki Emniyet Genel Müdürlüğü’nün tüm balistik laboratuvarları aynı veri ambarı üzerinden suç konusu delillerin soruşturulması imkânına kavuştu.
  • Önceleri çözülemeyen birçok şehirdeki faili meçhul olaylar aydınlatıldı. Adaletin hızla tecelli etmesi ve çözülememiş dosyaların tekrar açılması ve olaylara ışık tutulması sağlandı.
  • Geliştirilen kullanıcı dostu 3B sanal mikroskop arayüzleri ile zmanların mikroskopa gerek kalmadan çok daha verimli bir şekilde çalışabilmeleri sağlandı.

 
CUDA ve GPU Hesaplama

GPU Hesaplama Nedir?
GPU Hesaplama
Hakkında Gerçekler

GPU Programlama
Kepler GPU Mimarisi
GPU Bulut Hesaplama
İletişim

CUDA Nedir?
CUDA Tanıtımı
CUDA Eğitimi
CUDA Araştırma Merkezleri
CUDA Eğitim Merkezleri

GPU Uygulamaları

Tesla GPU Uygulamaları
Tesla Başarı Öyküleri
OpenACC Direktifleri
Tesla GPU Test Sürüşü

Sunucular ve İş İstasyonları
için Tesla GPU’lar

Neden Tesla
Tesla Sunucu Çözümleri
Tesla İş İstasyonu Çözümleri
Tümleşik Geliştirme Platformu
Tesla GPU Satın Al

Tesla Haberleri ve Bilgileri

Tesla Ürün Bilgi Kaynakları
NVIDIA Araştırma
Tesla Uyarıları

Bize Çevrimiçi Ulaşın

NVIDIA Blog NVIDIA Blogu
Facebook Facebook
YouTube YouTube