BASIN ODASI

NVIDIA Veri Analitiği ve Bilimsel Hesaplama İçin Dünyanın En İyi Hızlandırıcısını Duyurdu

NVIDIA Tesla K80 Çift GPU'lu Hızlandırıcı 2 Kat Daha Fazla Performans ve Bellek Bant Genişliği ile Olağanüstü Hesaplama Kapasitesi Sunuyor

Daha fazla bilgi için:
Pinar Ortakaya
portakaya@nvidia.com

NVIDIA Tesla K80 GPU
NVIDIA Tesla K80 GPU

TÜRKİYE, İstanbul—17 Kasım 2014—NVIDIA bugün, NVIDIA® Tesla Hızlandırmalı Hesaplama Platformuna eklediği yeni ürününü duyurdu: makine ile öğrenme, veri analitiği, bilimsel ve yüksek performanslı hesaplama (HPC) gibi geniş çeşitlilikte uygulamalar için tasarlanan dünyanın en yüksek performanslı hızlandırıcısı Tesla® K80 çift GPU'lu hızlandırıcı

Tesla K80 çift GPU’lu hızlandırıcı, data analitiği ve bilimsel hesaplamayı hızlandırmada öncü olan Tesla Hızlandırmalı Hesaplama Platformunun yeni ürünüdür. Dünyanın en hızlı GPU hızlandırıcılarını, yaygın bir şekilde kullanılan CUDA paralel hesaplama modelini ve yazılım geliştiricileri, yazılım sağlayıcıları ve bilgi işlem merkezi OEM’lerinden oluşan kapsamlı bir ekosistemi bir araya getirmektedir.

Kullanıcılar, hızlandırıcının güç boşluk payını her bir bağımsız uygulama için dinamik olarak optimum performans artışına çeviren NVIDIA GPU Boost™teknolojisinin (PDF) geliştirilmiş versiyonu ile çeşitli uygulamalardaki kullanılmayan performanstan yararlanabilir.

Bilim, Veri Analitiği, Makine ile Öğrenme için Sektörde Öncü Performans
Tesla K80 çift GPU'lu hızlandırıcı astrofizik, genom bilimi ve kuantum kimyasından veri analitiğine kadar çeşitli alanlarda, hesaplamaya dayalı en zor sorunlar göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Ayrıca, makine ile öğrenme alanında en hızlı büyümekte olan segmentlerden biri olan gelişmiş derin öğrenme için optimize edilmiştir.

Facebook AI Research direktörü ve New York Üniversitesi Bilgisayar Bilimi ve Sinir Bilimi Profesörü Yann LeCun, “NVIDIA GPU'lar derin öğrenme komünitesi için gerçek hesaplama platformu olmuştur” dedi. “Derin öğrenme sistemlerinin doğruluğu modeller ve veri setleri büyüdükçe geliştiği için daima bulabileceğimiz en hızlı donanımı arıyoruz. Tesla K80 hızlandırıcı, çift GPU'lu mimarisi ve geniş belleği ile tek bir sunucudan bugüne dek hiç olmadığı kadar fazla teraflop ve GB sunarak derin öğrenmede daha hızlı ilerleme kaydetmemize olanak sağlıyor.” [onaylandı]

Tesla K80, 8.74 teraflop kadar tek hassasiyet ve 2.91 teraflop kadar çift hassasiyet kayar nokta performansı ve AMBER, GROMACS, Quantum Espresso ve LSMS gibi önde gelen bilim ve mühendislik uygulamalarında günümüzün en hızlı CPU’larından 10 kat daha fazla performans sunar.

Almanya Dresden Teknik Üniversitesi Bilgi Hizmetleri ve HPC Merkezi direktörü Wolfgang Nagel, “Tesla K80 çift GPU'lu hızlandırıcılar, bazı önemli uygulamalarımızda bilimsel buluşlara CPU'lara göre 10 kata kadar daha hızlı olanak sağlıyor ve daha düşük seviyede enerji tüketiyor” dedi. “Araştırmacılarımız, Taurus süper bilgisayarındaki GPU kaynaklarını daha incelikli bir kanser tedavisine olanak sağlamak, hücreleri canlı izleyerek anlamak ve asteroidleri ESA'nın Rosetta misyonunun parçası olarak incelemek üzere kapsamlı olarak kullanmaktadır.” [onaylandı]

Tesla K80 çift GPU'lu hızlandırıcının ana özellikleri şunlardır:

  • Her kartta iki GPU – Birden fazla GPU'dan yararlanmak için tasarlanmış olan uygulamaların verimliliğini iki katına çıkarır.
  • 24GB ultra hızlı GDDR5 bellek – Tesla K40 GPU'nun iki katından fazla olan, her GPU için 12GB bellek kullanıcılara 2 kat daha büyük veri setlerini işleme olanağı sağlar.
  • 480GB/s bellek bant genişliği – Daha fazla veri çıkışı, bilim adamlarına petabitlerce bilginin üstesinden Tesla K10 hızlandırıcının yarısı kadar sürede gelme olanağı verir. Enerji araştırma, video ve görüntü işlem, veri analitiği uygulamaları için optimize edilmiştir.
  • 4.992 CUDA® paralel işlem çekirdekleri – Uygulamaları yalnızca CPU içeren sisteme göre 10 kata kadar hızlandırır.
  • Dinamik NVIDIA GPU Boost Teknolojisi – Maksimum performans için uygulamaların özelliklerini temel alarak GPU saat hızlarını dinamik olarak ölçekler.
  • Dinamik Paralellik – GPU iş parçacıklarının dinamik olarak yeni iş parçacıkları oluşturmasına olanak vererek, kullanıcıların uyarlanır ve dinamik veri yapılarını hızlı ve kolay bir şekilde kullanabilmelerini sağlar.

Tesla K80, toplamda 280'den fazla olmak üzere en geniş çeşitlilikte bilimsel, ticari ve kurumsal HPC (Yüksek Performanslı Hesaplama) ve bilgi işlem merkezi uygulamalarını hızlandırır. GPU hızlandırmalı uygulamaların tam kataloğu (PDF) ücretsiz olarak yüklenebilir.

Tesla K80 çift GPU'lu hızlandırıcı hakkında daha fazla bilgiyi 17-20 Kasım tarihlerinde yapılacak SC14'teki NVIDIA standından ve NVIDIA yüksek performanslı jesaplama web sitesinden edinebilirsiniz.

Kullanıcılar ayrıca Tesla K80 çift GPU'lu hızlandırıcıyı uzak bir merkez bilgisayar tarafından yönetilen kümeler üzerinde ücretsiz olarak deneyebilirler. Daha fazla bilgi için GPU Test Drive web sitesini ziyaret edin.

Temin Edilebilirlik
NVIDIA Tesla K80 çift GPU'lu hızlandırıcı bugünden itibaren ASUS, Bull, Cirrascale, Cray, Dell, Gigabyte, HP, Inspur, Penguin, Quanta, Sugon, Supermicro ve Tyan gibi şirketlerin yanı sıra NVIDIA yetkili satış ortaklarından temin edilebilir.

Tesla Hızlandırmalı Hesaplama Platformu Hakkında
Tesla Hızlandırmalı Hesaplama Platformu güç verimli, yüksek performanslı hesaplama, hesaplamaya dayalı bilim, süper hesaplama, kurum, karmaşık veri analitiği ve makine ile öğrenme uygulamaları için yeniden tasarlandı. Yalnızca CPU kullanılan sistemlere göre büyük ölçüde daha fazla performans ve enerji verimliliği sunar. Bu platform dünyanın en hızlı GPU hızlandırıcılarını, geliştirme araçlarını, yüksek hızda iletişim teknolojisini, desteklenen bir ekosistemi ve dünyada en yaygın kullanılan paralel hesaplama modeli olan NVIDIA CUDA'yı bir araya getirmektedir.

NVIDIA Hakkında Güncel Kalın:


NVIDIA Hakkında
1993 yılından bu yana, NVIDIA (NASDAQ: NVDA) görsel hesaplama sanat ve bilimine öncülük etmektedir. Şirketin teknolojileri, oyunculardan bilim adamlarına ve tüketicilerden şirket müşterilerine kadar herkes için, ekran dünyasını interaktif bir keşifler evrenine dönüştürmektedir. Ayrıntılı bilgi için: www.nvidia.com.tr/page/press-room.html ve //blogs.nvidia.com

Bu basın bülteninde yer alan, ancak bunlarla kısıtlı olmayan: NVIDIA Tesla K80 çift GPU'lu hızlandırıcının etkisi, performansı, özellikleri, avantajları ve temin edilebilirliğine ilişkin beyanları da içeren ancak belirtilenlerle sınırlı olmayan ileriye yönelik ifadeler olup, sonuçların beklentilerden somut olarak farklı çıkmasına neden olabilecek risklere ve belirsizliklere tabidir. Fiili sonuçların fiziksel açıdan farklı olmasına yol açabilecek önemli unsurlar şunları içerir: küresel ekonomik koşullar; ürünlerimizi üretme, monte etme, ambalajlama ve test etme konusunda üçüncü taraflara olan güvenimiz; teknolojik gelişme ve rekabetin etkileri; yeni ürün ve teknolojilerin geliştirilmesi veya mevcut ürün ve teknolojilerimizin zenginleştirilmesi; ürünlerimizin veya ortaklarımızın ürünlerinin pazarda kabul görmesi; tasarım, üretim veya yazılım kusurları; tüketici tercih veya taleplerindeki değişiklikler; endüstri standartlarında ve arayüzlerdeki değişiklikler; ürün veya teknolojilerimizde, sistemlere entegre edildiklerinde meydana gelen beklenmedik performans kayıpları; zaman zaman NVIDIA'nın, 27 Temmuz 2014'de sona eren çeyrek dönem için 10-Q Formu dahil olmak üzere, Sermaye Piyasası Kurulu'na (SEC) sunduğu raporlarında ayrıntılı olarak bildirdiği diğer unsurlar. SEC'e gönderilen raporların kopyaları Şirket web sitesinde yayınlanmaktadır ve NVIDIA'dan ücretsiz olarak edinilebilir. Bu ileriye yönelik beyanlar gelecekteki performansın garantisi değildir ve sadece buradaki tarihten itibarendir ve kanun tarafından gerekmediği sürece, NVIDIA gelecekteki olayları veya durumları yansıtmak amacıyla bu ileriye yönelik beyanları güncelleme zorunluluğunu reddeder.

###

© 2014 NVIDIA Corporation. Her hakkı saklıdır. NVIDIA, NVIDIA logosu, Tesla, NVIDIA GPU Boost ve CUDA; NVIDIA Corporation'un ABD ve diğer ülkelerde ticari markaları ve/veya tescilli ticari markalarıdır. Diğer şirket ve ürün adları, bağlantılı oldukları ilgili şirketlerin ticari markaları olabilir. Özellikler, fiyatlar, stokta mevcudiyet ve teknik özellikler önceden haber verilmeden değiştirilebilir.