BASIN ODASI

ABD Ulusal Laboratuvarlar İçin İki Önemli Süper Bilgisayar Geliştiriyor

Günümüzdeki En İyi Süper Bilgisayardan 3 Kat Daha Hızlı Olması Beklenen Sistemler, Yüksek Hızlı NVLink Arayüzü ile IBM POWER CPU'lar ile NVIDIA GPU Hızlandırıcıları Bir Araya Getiriyor

Daha fazla bilgi için:
Pinar Ortakaya
portakaya@nvidia.com

TÜRKİYE, İstanbul—14 Kasım 2014—ABD Enerji Departmanı bugün, günümüzdeki en güçlü sistemden en az üç kat daha fazla performans sunarak dünyayı uzun yıllardır var olan exascale hesaplama hedefine yaklaştırması beklenen GPU hızlandırmalı iki süper bilgisayar geliştirmeyi planladığını duyurdu.

21017 yılında kurulacak süper bilgisayarlar NVIDIA® Tesla® GPU hızlandırıcılar ve NVIDIA NVLink™ yüksek hızlı GPU arabağlantı teknolojisi içeren gelecek nesil IBM POWER sunucuları temel alacak.

Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı'ndaki “Summit” sistemi 150 ile 300 petaflop sunarak açık bilim için kullanılabilecek. 100 petaflop üzerinde performans sunan “Sierra” sistemi, Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı'nın ulusal nükleer güvenlik misyonunun en önemli ögesi olacak.

ABD'nin hız şampiyonu olan ve 27 petaflop performans sunan Oak Ridge’deki “Titan” süper bilgisayarın yanı sıra, Guangzhou'daki Çin Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi'nde bulunan ve 55 petaflop performans sunan dünyanın en hızlı süper bilgisayarı Tianhe-2'den büyük ölçüde daha hızlı olacaklar.

Bu yeni sistemler hakkında daha fazla bilgi için ziyaret edin ve bu yeni sistemlerle ilgili izleyin.NVIDIA web sitesinivideoyu

NVIDIA CEO'su ve kurucu ortağı Jen-Hsun Huang, “Bugünün bilimi yarının teknolojisidir” dedi. “Bilim adamları, kuantumdan global ve galaktik ölçeklere büyük zorluklarla uğraşmaktadır. Çalışmaları artan bir şekilde daha güçlü süper bilgisayarlara bağlı olmaktadır. GPU hızlandırmayı bularak exascale hesaplamanın yolunu oluşturduk ve bilim adamlarına hayal bile edilemeyecek keşifler için bir araç verdik.”

ABD, enerji konusunda daha fazla bağımsızlık, iklim değişikliğini azaltmak için yeni yaklaşımlar, yakıt verimliliğinde büyük ölçüde iyileştirmeler, doğal afet tahminleri, daha güvenli nükleer malzeme depolama, ekonomik rekabet gücü ve diğer birçok konuda çığır aşan başarılar elde etmek üzere Summit ve Sierra sistemlerine yatırım yapmaktadır.

Bu sistemler IBM ve NVIDIA arasında süren ortaklığın ilk büyük kilometre taşını temsil etmektedir. Sistemler, yüksek performanslı hesaplama ve kurumsal bilgi işlem merkezi kullanıcıları için gelecek nesil hesaplama çözümleri geliştirmek amacıyla oluşturulan OpenPOWER Vakfı açık geliştirme komünitesinin çalışmalarını temel almaktadır.

Yeni Teknolojiler Exascale Hesaplamayı Hızlandırıyor
Süper hesaplama komünitesi yıllardır FLOP olarak bilinen saniyede bir kentilyon – bir milyar milyar veya 1018 – kayar nokta hesaplaması yapabilen exascale sistemler geliştirmek için çalışmaktadır. FLOP, iki sayıyı çarpmak gibi tek bir matematik hesaplamasına eşdeğerdir.

Summit ve Sierra, çok sayıda çığır aşan teknoloji ile exascale hesaplama seviyelerine ulaşmak için bir sonraki byük adım olacak.

Bu teknolojilerden biri, yeni sistemleri güçlendiren NVIDIA GPU'lara ve IBM POWER CPU'lara entegre edilen NVIDIA NVLink yüksek hızlı GPU arabağlantıdır. NVLink, GPU'ların ve CPU'ların günümüzdekinden beş ile 12 kat daha hızlı veri paylaşımına olanak sağlamaktadır ve günümüzün en hızlı sistemlerinden 50 ile 100 kat daha hızlı süper bilgisayarlara olanak vermek üzere tasarlanmıştır.

Bu sistemlerde ayrıca, şirketin Maxwell™ mimarisi ve onu izleyen Pascal™ tasarımına göre büyük ölçüde daha yüksek performans sunan NVIDIA’nın gelecek nesil GPU mimarisi Volta™ da olacaktır. Günümüzdeki tüm sistemlerden önemli derecede daha yüksek seviyelerde hesaplama performansı sunan NVIDIA GPU'lar, Summit ve Sierra'ya yüzde doksandan fazla kayar nokta işleme kapasitesi sağlayacak.

Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı, Oak Ridge Liderlik Hesaplama Tesisi proje direktörü Buddy Bland, “Kullanıcılarımız, en karmaşık bilimsel problemlerinde ulusal hedeflere ulaşabilmek için olağanüstü güçlü bilgisayarlara gereksinim duymaktadır” dedi. “Summit'in öngörülen performansı, kullanıcılarımıza bu hedeflere ulaşmak üzere olağanüstü güçlü bir araç sunacak olan bu teknolojiler bir araya gelmeden mümkün olamazdı.”

Summit Açık Bilim Hesaplamayı Hızlandıracak
Summit de Titan gibi açık bilim için kullanılacak. Bu, dünya genelinde araştırmacıların sistem üzerinde bir süre uygulama yapma fırsatı elde edeceği anlamına gelmektedir. Aynı zamanda, yalnızca yüzde 10 daha fazla güç kullanarak Titan'a göre beş ile 10 kat daha fazla performans sunarak çıtayı yükseltecek.

Sierra Ulusal Güvenliği Destekleyecek
Sierra, Lawrence Livermore’s şu andaki en hızlı sistemi olan ve 20 petaflop sunan “Sequoia” ile karşılaştırıldığında beş ile 10 kat daha fazla hesaplama performansı sunacak. Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresi'nin ülkenin nükleer caydırıcılık programının güvenliğini ve etkinliğini sağlamak, dünya genelinde nükleer silahlanmanın ve kitle imha silahlarının yaygınlaşmasını önlemek amacıyla kullanılacak.

Exascale Hesaplamanın Potansiyeli ve Zorlukları
Exascale süper bilgisayarların çeşitli bilim, mühendislik ve endüstri alanlarında hastalıkların tedavisi, insan beynini anlama, iklim değişikliğinin etkilerini azaltma ve evrenin başlangıcını anlama gibi çalışmalarda yeni buluşların yolunu açacağı beklenmektedir.

Ancak, exascale sistemlerin oluşturulmasında karşılaşılan temel sorun, enerji tüketimini en aza indirgeyerek daha yüksek seviyelerde performans elde etmektir. Bu, GPU hızlandırıcıların üstesinden gelebildiği bir görevdir. NVIDIA’nın en yeni GPU hızlandırıcıları ile geliştirilen bir exascale sistem
x86 CPU tabanlı bir sistemden beş kat daha az güç tüketerek sistem geliştiricilerine son derece yüksek seviyelerde enerji verimli performans sunma olanağı sağlar.

NVIDIA Tesla Hızlandırmalı Hesaplama Platformu Hakkında
Tesla Hızlandırmalı Hesaplama Platformu güç verimli, yüksek performanslı hesaplama, hesaplamaya dayalı bilim, süper hesaplama, kurum, karmaşık veri analitiği ve makine ile öğrenme uygulamaları için yeniden tasarlandı. Yalnızca CPU kullanılan sistemlere göre büyük ölçüde daha fazla performans ve enerji verimliliği sunar. Bu platform dünyanın en hızlı GPU hızlandırıcıları, gelişmiş sistem yönetim özellikleri, hızlandırılmış iletişim teknolojisi ve dünyada en yaygın kullanılan NVIDIA CUDA® paralel hesaplama modelini bir araya getirmektedir.

NVIDIA Hakkında Güncel Kalın:


NVIDIA Hakkında
1993 yılından bu yana, NVIDIA (NASDAQ: NVDA) görsel hesaplama sanat ve bilimine öncülük etmektedir. Şirketin teknolojileri, oyunculardan bilim adamlarına ve tüketicilerden şirket müşterilerine kadar herkes için, ekran dünyasını interaktif bir keşifler evrenine dönüştürmektedir. Ayrıntılı bilgi için: www.nvidia.com.tr/page/press-room.html ve //blogs.nvidia.com

Bu basın bülteninde yer alan ve NVIDIA Tesla GPU hızlandırıcılar, NVLink ve NVIDIA GPU'ların performansı, etkisi ve avantajlarına ilişkin beyanları da içeren ve belirtilenlerle sınırlı olmayan geleceğe dönük ifadeler, sonuçların beklentilerden somut olarak farklı çıkmasına neden olabilecek risklere ve belirsizliklere tabidir. Fiili sonuçların fiziksel açıdan farklı olmasına yol açabilecek önemli unsurlar şunları içerir: küresel ekonomik koşullar; ürünlerimizi üretme, monte etme, ambalajlama ve test etme konusunda üçüncü taraflara olan güvenimiz; teknolojik gelişme ve rekabetin etkileri; yeni ürün ve teknolojilerin geliştirilmesi veya mevcut ürün ve teknolojilerimizin zenginleştirilmesi; ürünlerimizin veya ortaklarımızın ürünlerinin pazarda kabul görmesi; tasarım, üretim veya yazılım kusurları; tüketici tercih veya taleplerindeki değişiklikler; endüstri standartlarında ve arayüzlerdeki değişiklikler; ürün veya teknolojilerimizde, sistemlere entegre edildiklerinde meydana gelen beklenmedik performans kayıpları; zaman zaman NVIDIA'nın, 27 Temmuz 2014'de sona eren çeyrek dönem için 10-Q Formu dahil olmak üzere, Sermaye Piyasası Kurulu'na (SEC) sunduğu raporlarında ayrıntılı olarak bildirdiği diğer unsurlar. SEC'e gönderilen raporların kopyaları Şirket web sitesinde yayınlanmaktadır ve NVIDIA'dan ücretsiz olarak edinilebilir. Bu ileriye yönelik beyanlar gelecekteki performansın garantisi değildir ve sadece buradaki tarihten itibarendir ve kanun tarafından gerekmediği sürece, NVIDIA gelecekteki olayları veya durumları yansıtmak amacıyla bu ileriye yönelik beyanları güncelleme zorunluluğunu reddeder.

###

© 2014 NVIDIA Corporation. Her hakkı saklıdır. NVIDIA, NVIDIA logosu, Tesla, CUDA, NVLink, Maxwell, Pascal ve Volta; NVIDIA Corporation'un ABD ve diğer ülkelerde ticari markaları ve/veya tescilli ticari markalarıdır. Diğer şirket ve ürün adları, bağlantılı oldukları ilgili şirketlerin ticari markaları olabilir. Özellikler, fiyatlar, stokta mevcudiyet ve teknik özellikler önceden haber verilmeden değiştirilebilir.