BASIN ODASI

NVIDIA GPU’lar MotionDSP’nin Gerçek Zamanlı Video İyileştirme ve Analitik Yapmasına Olanak Veriyor

Silikon Vadisi merkezli bir şirket olan MotionDSP videolar için gelişmiş, gerçek zamanlı görüntü işlem ve analitik yazılımları geliştirerek sivil ve askeri analistlerin daha iyi görerek hayat kurtarmalarına olanak verir. Müşterileri arasında ABD Hava Kuvvetleri, Donanma, İstihbarat ve sivil temsilcilikler bulunmaktadır.

MotionDSP’nin birincil çözümü, video kalitesi için FMV ve ileri teknoloji “tek tıklamalık düzeltme” olanağının yanı sıra gelişmiş, gerçek zamanlı analitik sağlayan Geniş Alan Hareket Görüntüleri (WAMI-Wide Area Motion Imagery) için gerçek zamanlı bir görüntü işlem uygulaması olan Ikena ISR uygulamasıdır. Tam hareketli video (FMX-Full-motion video) analistleri, arazideki askerlere daha iyi istihbarat sunabilmek için gerçek zamanlı video kaynaklarını geliştirmek ve analiz etmek üzere Ikena ISR kullanmaktadır.

Sorun


Savunma Departmanının ciddi bir “büyük veri” sorunu vardır. Her ay Afganistan ve diğer bölgelerden 10.000 saat üzerinde havadan gözlem videosu toplanmaktadır. Bu videoların çoğu, Hava Kuvvetlerinin her gün Predator UAS insansız hava araçları (avcı uçaklar) ile uçtuğu 56’nın üzerindeki muharebe hava devriyesi tarafından oluşturulmaktadır.

Bu FMV kaynaklarından istihbarat çıkarmak mevcut olanaklardan çok daha fazlasını gerektirmektedir. RAND Corporation tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre, 2015 yılına gelindiğinde Hava Kuvvetlerinin FMV kullanımı için 117.000 kadar personele gereksinim duyabileceği tahmin edilmektedir.

Kötü video kalitesine neden olan kötü çevre koşulları (düşük ışık, duman ve atmosferik sis) ve FMV’nin uzak mesafelere yayınlanmasından kaynaklanan hatalar bu sorunu daha da büyütmektedir.

CPU tabanlı hesaplama sistemlerindeki kısıtlamalar, MotionDSP’ninki gibi hesaplama yoğun algoritmaların videoları gerçek zamanlı olarak işlemesini olanaksız kılmaktadır. Sonuç olarak, askeri personel genellikle görevlerindeki riski artıran eksik, güncel olmayan veya hatalı veriler kullanmak zorunda kalır.

Çözüm


NVIDIA® Tesla® GPU’lar içeren Windows tabanlı iş istasyonları ve sunucular üzerinde çalışan Ikena ISR, mevcut FMV veya WAMI kaynaklarının kalitesini gerçek zamanlı olarak iyileştirebilir.

Ikena ISR, insanlı ve insansız hava kaynaklarından videoların kalitesini otomatik ve dinamik olarak iyileştirmek üzere gelişmiş algoritmalardan oluşan bir yazılım paketi kullanır. Örneğin, MotionDSP’nin patentli “süper çözünürlüklü” algoritması daha önce çekilmiş olan onlarca video karesi ve görüntüden en iyi bilgileri kullanarak videolar ve geniş alan görüntüleri oluşturur, çözünürlüğün artırılmasına ve sesin önemli derecede azaltılmasına olanak verir.

Video kalitesini 1 ile 2 Video NIIRS (görüntü kalitesini değerlendirmek için kullanılan standart ölçek) iyileştirerek analiste bir kişinin elindekinin silah mı yoksa bir kürek mi olduğunu görme olanağı verir.

Ikena ISR, “büyük veri” sorununu ayrıca, gelişmiş video analitik teknolojisini çok büyük, bulut tabanlı veri setlerine uygulamak üzere GPU’lara ölçekleyip analistlere işlemde daha az, kullanım ve dağıtımda daha fazla süre geçirme olanağı vererek çözmektedir.

Tesla GPU’lar, Ikena ISR’nin standart tanımlı ve HD video kaynakları üzerinde gerçek zamanlı olarak çalışmasına ve çok kanallı işleme ölçeklemesine olanak sağlar. Tesla GPU’lar, müşterinin herhangi bir canlı video kaynağını çok düşük gecikme süresi ile gerçek zamanlı işlemesine olanak vererek FMV sistemlerine daha iyi kalite sunar. Birkaç FMV kanalı tek bir GPU’da işlenerek Ikena ISR’ın büyük bir CPU tabanlı sisteme gerek duyulmadan çok kanallı FMV sistemlerini ölçeklemesini sağlar.

Sonuç


FMV analistleri, askerleri zamanında yapılan istihbarat ile desteklemek üzere gerçek zamanlı FMV iyileştirme ve araçlara gereksinim duymaktadır. NVIDIA GPU’lar, MotionDSP’nin mevcut FMV sistemlerine hızlı bir şekilde uyarlanabilen ve zamandan tasarruf sağlayarak analistlerin verimliliğini anında artıran ileri teknoloji video iyileştirme ve analitik olanağı sunmasına olanak vermektedir.