BASIN ODASI

NVIDIA Tegra X1 Mobil Süper Yongayı Lanse Ediyor

Maxwell GPU Mimarisi Derin Öğrenme ve Bilgisayar Görüşü Uygulamalarını Güçlendiren İlk Teraflopluk Mobil İşlemciyi Sunuyor

Daha fazla bilgi için:
Pinar Ortakaya
portakaya@nvidia.com

NVIDIA Tegra X1
NVIDIA Tegra X1

TÜRKİYE, İstanbul— 4 Ocak 2015—NVIDIA bugün, bir teraflopun üzerinde işlem gücüne sahip, olağanüstü grafiklerin ve ileri teknoloji derin öğrenme ve bilgisayar görüşü uygulamalarının kapısını açacak olanakları sunan gelecek nesil Tegra® X1 mobil süper yongayı duyurdu.

Tegra X1, yalnızca birkaç ay önce dünyanın en yüksek performanslı oyun grafik kartı GeForce® GTX 980 için çıkarılan NVIDIA Maxwell™ GPU mimarisi üzerinde geliştirilmiştir. 256 çekirdekli Tegra X1, önceki nesil Kepler™ mimarisini temel alan ve geçen yılın Tüketici Elektroniği Fuarında tanıtılan kendinden önceki Tegra K1’e göre iki kat daha fazla performans sunar.

Tegra işlemciler tümleşik ürünler, mobil cihazlar, bağımsız makineler ve otomotiv uygulamaları için geliştirilmiştir. Tegra X1 yılın ilk yarısından itibaren temin edilebilecektir.

Bu işlemci, yeni duyurulan NVIDIA DRIVE™ otomobil bilgisayarlarında olacak. DRIVE PX otomobilin çevresinde 360 derecelik kusursuz bir görüntü için Surround-Vision ve gerçek bir kendi kendine park için Auto-Valet sağlayan olanakları yönetmek üzere 12 kadar kameradan görüntü işleyebilen bir otomatik pilot hesaplama platformudur. DRIVE CX ise dijital kümeler, bilgi eğlence, göz hizası göstergeleri, sanal aynalar ve arka koltuk eğlencesi için kullanılan artan sayıdaki ekranda gerekli olan gelişmiş grafikleri güçlendirmek için tasarlanan komple bir kokpit platformudur.

NVIDIA CEO’su ve kurucu ortağı Jen-Hsun Huang, “Gelecekte, bugün hayal etmenin zor olduğu zekaya sahip, gören ve öğrenen bağımsız otomobiller, robotlar ve pilotsuz uçaklar olacak” dedi. “Bunlar daha güvenli sürüşe, daha güvenli şehirlere ve hepimiz için büyük rahatlıklara olanak sağlayacak.”

“Bu hayali gerçekleştirebilmek için görsel ve paralel hesaplamada çok büyük gelişmeler gerekiyor. Tegra X1 mobil süper yonga, bir teraflop işlem gücü ile bu devrime doğru atılan dev bir adımdır.”

NVIDIA’nın 10. nesil GPU mimarisi Maxwell’in olağanüstü grafik hesaplama gücü ile çalışan Tegra X1, süper bilgisayarlar ve oyun konsolları ile rekabet eden olanaklara sahip ilk mobil işlemcidir.

Eski En Büyük Süper Bilgisayardan Daha Hızlı
Tegra X1 gerçekten de 15 yıl önce dünyanın ilk teraflopluk sistemi olan en hızlı süper bilgisayar ASCI Red’den daha fazla işlem gücüne sahiptir. On yıl boyunca ABD Enerji Departmanı’na bağlı Sandia Ulusal Laboratuvarı tarafından çalıştırılan ASCI Red, yaklaşık 150 metre kare yer tutuyordu ve 500.000 watt güç tüketiyordu – ayrıca bulunduğu odayı soğutmak için de 500.000 watt kadar güç gerekiyordu. Bu bilgisayar ile karşılaştırıldığında Tegra X1 başparmak tırnağı büyüklüğündedir ve yaklaşık 10 watt güç tüketir.

NVIDIA® GeForce® GTX 980 GPU kullanan ciddi oyuncuların bildiği gibi, Maxwell mimarisi görsel hesaplamadaki bazı en karmaşık ışıklandırma ve grafik sorunlarını çözer. Bu mimarinin getirdiği yenilikler arasında, gerçek zamanlı küresel ışıklandırma için Voxel Global Illumination, ya da VXGI ve en zorlu oyunlar ve uygulamalarda gerçek hayattaki gibi grafikler için Multi-Frame Anti-Aliasing, ya da MFAA en önemlileridir.

Linley Group’un kurucusu ve üst düzey analistlerinden Linley Gwennap, “Tegra K1, GPU hesaplama performansı için yeni bir çıta belirledi, Tegra X1 ise yalnızca bir yıl sonra bunun iki katını sunuyor” dedi. “Bu etkileyici teknik başarı, özellikle yüksek çözünürlüklü ekranları olan cihazlardaki 3D grafiklerin yanı sıra özellikle otomotiv uygulamalarında yaygınlaşan GPGPU yazılımları için avantaj sağlamaktadır."

Teknik Özellikler
Tegra X1; Unreal Engine 4, DirectX 12, OpenGL 4.5, CUDA®, OpenGL ES 3.1 ve Android Extension Pack dahil olmak üzere başlıca tüm grafik standartlarını destekleyerek geliştiricilerin PC oyunlarını mobile getirmesini kolaylaştırır.

Tegra X1’in teknik özellikleri şunlardır:

  • 256 çekirdekli Maxwell GPU
  • 8 CPU çekirdeği (4x ARM Cortex A57 + 4x ARM Cortex A53)
  • 60 fps 4K video (H.265, H.264, VP9)
  • 1.3 gigapiksel kamera veri çıkışı
  • 20nm işlem

Ayrıntılı bilgileri Tegra X1 web sitesinde bulabilirsiniz.

NVIDIA Hakkında Güncel Kalın:


NVIDIA Hakkında
1993 yılından bu yana, NVIDIA (NASDAQ: NVDA) görsel hesaplama sanat ve bilimine öncülük etmektedir. Şirketin teknolojileri, oyunculardan bilim adamlarına ve tüketicilerden şirket müşterilerine kadar herkes için, ekran dünyasını interaktif bir keşifler evrenine dönüştürmektedir. Ayrıntılı bilgi için: www.nvidia.com.tr/page/press-room.html ve //blogs.nvidia.com

Bu basın bülteninde yer alan ve Tegra X1'in özellikleri, avantajları ve temin edilebilirliği ile NVIDIA DRIVE PX ve NVIDIA DRIVE CX avantajlarına ilişkin beyanları da içeren, ancak belirtilenlerle sınırlı olmayan geleceğe dönük ifadeler, sonuçların beklentilerden somut olarak farklı çıkmasına neden olabilecek risklere ve belirsizliklere tabidir. Fiili sonuçların fiziksel açıdan farklı olmasına yol açabilecek önemli unsurlar şunları içerir: küresel ekonomik koşullar; ürünlerimizi üretme, monte etme, ambalajlama ve test etme konusunda üçüncü taraflara olan güvenimiz; teknolojik gelişme ve rekabetin etkileri; yeni ürün ve teknolojilerin geliştirilmesi veya mevcut ürün ve teknolojilerimizin zenginleştirilmesi; ürünlerimizin veya ortaklarımızın ürünlerinin pazarda kabul görmesi; tasarım, üretim veya yazılım kusurları; tüketici tercih veya taleplerindeki değişiklikler; endüstri standartlarında ve arayüzlerdeki değişiklikler; ürün veya teknolojilerimizde, sistemlere entegre edildiklerinde meydana gelen beklenmedik performans kayıpları; zaman zaman NVIDIA'nın, 26 Ekim 2014'de sona eren mali dönem için 10-Q Formu dahil olmak üzere, Sermaye Piyasası Kurulu'na (SEC) sunduğu raporlarında ayrıntılı olarak bildirdiği diğer unsurlar. SEC'e gönderilen raporların kopyaları Şirket web sitesinde yayınlanmaktadır ve NVIDIA'dan ücretsiz olarak edinilebilir. Bu ileriye yönelik beyanlar gelecekteki performansın garantisi değildir ve sadece buradaki tarihten itibarendir ve kanun tarafından gerekmediği sürece, NVIDIA gelecekteki olayları veya durumları yansıtmak amacıyla bu ileriye yönelik beyanları güncelleme zorunluluğunu reddeder.

###

© 2015 NVIDIA Corporation. Her hakkı saklıdır. NVIDIA, NVIDIA logosu, Tegra, Maxwell, GeForce, Kepler, NVIDIA DRIVE ve CUDA; NVIDIA Corporation'un ABD ve diğer ülkelerde ticari markaları ve/veya tescilli ticari markalarıdır. Diğer şirket ve ürün adları, bağlantılı oldukları ilgili şirketlerin ticari markaları olabilir. Özellikler, fiyatlar, stokta mevcudiyet ve teknik özellikler önceden haber verilmeden değiştirilebilir.