PC Oyunları

 
 

 
Portal 2

Yayıncı

Valve

Oyun Web Sitesi

Portal 2

Tür

Yap-boz

Yayın Tarihi

21-04-2011

Tek Oyuncu

Evet

Çoklu Oyuncu

Evet

PEGI 12

Desteklenen Teknolojiler

Portal 2

Valve'ın muhteşem "Orange Box" oyun derlemesi ile birlikte sunulan orijinal Portal, 2007 yılında piyasaya sürüldüğünde yaratıcı bulmacaları ve inanılmaz güzellikteki anlatımıyla dünyayı şok etmişti. Yenilikçi 3D gizem evrensel olarak övgü toplarken, oyun önemli bir eleştiri aldı. Birçok hayranı "Oyun çok kısa!" diye çığlıklar attı. Oyuncuları çoğu onu 5 saatte bitirebiliyordu. Portal 2'de, Valve bu meseleyi uzun bir bağımsız oyun sunarak hallediyor. Doyurucu bir tek-oyuncu savaşı sunmasının yanında, Portal 2, ayrı bir iki-oyuncu co-op modu özelliği ile süreyi uzatıyor.

Portal'ın bu denli övgü toplamasının nedenlerinden biri, zekice bir espri anlayışına sahip olması. İğneli yazılar, muhtemelen tüm zamanların en büyük video oyun kötü karakteri olan GLaDOS tarafından yazıldı. Bu şeytani "dişi" robot, oyuncuları daha fazla eğlence ve daha zorlu test aşamalarından geçirmek için geri döndü.

Oyuna yabancı olanlar için, Portal oyuncuların bulmacaları çözmek için bir "portal silahı" kullanmasını gerektiriyor. Silahlar tipik olarak düşmanları öldürmek için kullanılsa da, portal silahı hiç kurşun atmıyor. Onun yerine, oyuncuların duvarlarda yer alan iki farklı renkte (turuncu ve mavi) kapıya ateş ederek ışınlanmalarına olanak sağlıyor. Örneğin, oyuncular hemen yanındaki mavi renkli bir kapıya ateş ediyor ve anında uzaktaki bir turuncu kapıyı havaya uçurabiliyor. Mavi kapıdan içeri giren oyuncular turuncu kapıdan dışarı çıkıyor, böylece başka şekilde erişilmesi imkansız bir alana erişiyorlar. Bu beceriyi kullanan oyunculardan çetrefilli fizik tabanlı bulmacalar çözmeleri isteniyor. Portal 2'deki bulmacalar, her zamankinden de haince, ancak diğer yandan, çözmesi her zamankinden ödüllendirici ve doyurucu.

İnsanlar orijinal Portal'ı arkadaşlarıyla birlikte oynamaktan hoşlandığından, Valve tam donanımlı bir co-op savaşı da bünyesine kattı. Seride ilk kez oyuncular, iki sevimli robotik karakterin kontrolünü alacak ve ortak bulmacaları çözmek için birlikte çalışmak zorunda kalacak. Artık ekranda aynı anda dört kapı da etkin şekilde görüntülenebildiğinden, tuhaf bir karmaşanın doğmasını bekleyin. Arkadaşlarınızı, kötü konumlanmış bir kapıya göndererek şakayla öldürebilmeniz de çılgınlığa katkıda bulunuyor. Ama sorun yok! Sonuçta, sizler kolayca yeniden imal edilebilen robotlarsınız!

Co-op modu, her ne kadar kesinlikle ortalığı sarsacak olsa da, Portal 2'de başka yenilikler de var. Birtakım yeni taşıma araçları emrinizde olacak. "Excursion Funnels (Gezi Bacaları)" oyunculara içlerinden hızla uçarak geçebilecekleri ışınlar sunacak, "Aerial Faith Plates (Hava Çarkıfelekleri)" (tramplen benzeri cihazlar) oyuncuları inanılmaz yüksekliklere fırlatacak, farklı renklerdeki özel jeller oyuncuların her zamankinden de hızlı koşabilmesine veya daha da yükseklere zıplayabilmesine olanak tanıyacak ve "Thermal Discouragement Beams (Termal Engel Işınları)" oyuncuların kuleleri imha etmek üzere lazerlerini yeniden yönlendirebilmesine izin verecek.

Bu yeni oyuncaklar Portal deneyimine şüphesiz katkı sağlayacak olsa da, mükemmel bir anlatımı olmasaydı, bu bir Portal oyunu olmazdı. Neyse ki, Valve cilalı sunumunu ve mizahını bir sonraki seviyeye taşıyor. Oyun, ilkinden çok daha uzun olacağından, Portal 2 daha fazla karakter sunacak ve diyalogları daha da ileriye götürecek. Valve'a göre, oyunda 13.000'in üzerinde söz satırı kullanılmış.

Oyunda GLaDOS olarak sesli rolü yeniden yorumlayan sevgili Ellen McLain karakterine, J.K. Simmons (Örümcek Adam filmlerindeki "J. Jonah Jameson") ve Stephen Merchant (The Office, Extras) eşlik ediyor.

Hikaye ilerlerken, ilk oyunun olaylarından bu yana uzun bir zaman geçti ve Aperture test odaları artık temiz ve steril beyaz laboratuvarlar değil. Ortam artık köhne ve harap durumda. Boyalar dökülmüş, metal borular paslanmış ve azgın yabani sarmaşıklar, iki haftalık ekmek üzerindeki küf gibi tüm tesisi sarmış. Bu olağanüstü görsel biçimi sunan şey, Valve'ın Source motorunun en son sürümü. Ürünün ayrıntı ve sanat tasarımı hiç bu kadar iyi görünmemişti. Portal 2'nin sistem gereksinimleri, gerekli minimum GPU'su olarak GeForce 7600 dikkate alındığında göreceli olarak düşük olsa da, performans büyük oranda, ikinci bir grafik kartla SLI'yı %92'ye yükseltecek düzeyde artırıldı.

Ne dersiniz, "pasta" yine bir "yalan" mı? Bunu öğrenmek için Portal 2'yi oynamalısınız.

Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri

İşletim SistemiWindows 7/Windows Vista/Windows XP
İşlemci3.0 GHz P4, Dual Core 2.0 (veya üzeri)
Bellek1GB XP / 2GB Vista
VideoNVIDIA GeForce 7600 veya üzeri
Sabit Disk AlanıEn az 7.6 GB Alan
SesDirectX 9.0c uyumlu

Ekran Görüntüleri

 
 
 

Diğer Popüler PC Oyunları

Depth Hunter
L.A. Noire
Oil Rush