quadro

OptiX

NVIDIA QUADRO PROFESYONEL ÇÖZÜMLERİNDE ETKİLEŞİMLİ IŞIN İZLEME

NVIDIA® OptiX ışın izleme motoru, NVIDIA® CUDA GPU hesaplama mimarisi kullanarak NVIDIA® GPU’larda ışın izleme hızlarını büyük ölçüde artırarak uygulamaları yeni bir etkileşimli gerçekçilik seviyesine yükseltir. Geleneksel olarak yazılımda dakikalar süren işlemler, OptiX motoru ile artık milisaniyeler sürerek tasarımcılara ışık oyunu, yansıma, kırılma ve gölgeyi endüstri standart donanımda gerçek dünya görüntülerinde etkileşimli olarak inceleme olanağı veriyor. NVIDIA Quadro ve Tesla ürünleri, en geniş veri setlerini barındırmak üzere sektörün en geniş grafik belleği ile yüksek derecede güvenilir çözümler sunmada GPU ışın izleme için idealdir. Ayrıca en iyi sınıf grafikleri sunan Quadro, grafik ve ışın izlemeyi bir araya getirirken profesyonellerin tercihidir.

OptiX motoru, kurallarla belirlenmiş bir renderleyici veya renderleme ile sınırlı bir dilden farklı olarak geliştiricilere herhangi bir iş için ışınların izlenmesini hızlandırma olanağı veren esnek bir ışın izleme platformudur. OptiX motorundaki esneklik veri boyutunu en aza indirgemek, doğru sonuçları garantilemek veya gerçekçiliği hız ile dengelemek üzere kullanılabilecek prosedürel tanımlar ve hibrid renderleme yaklaşımlarını kapsar.

Ultra hızlı ışın izlemenin potansiyeli otomotiv tasarımı, tasarım görüntüleme ve görsel efektler sektöründekiler tarafından hemen kabul edilse de, OptiX motorundan aynı zamanda ışın izleme tekniklerinin kullanıldığı optik ve akustik tasarım, radyasyon araştırmaları ve çarpma analizi gibi renderleme yapılmayan disiplinlerde de yararlanılıyor.

OptiX motoru ile güçlendirilen etkileşimli ışın izleme, NVIDIA® SceniX görüntü yönetimi motoru ile güçlendirilen uygulamalarda hemen kullanılabilirliği nedeniyle geliştiricilere hızlı bir şekilde bu motoru da uygulamalarında etkinleştirme olanağı sağlar. OptiX, bir NVIDIA hızlandırma motoru olarak, yazılım geliştiricileri tarafından NVIDIA GPU’larda ışın izleme için ürünlerinin içerisinde serbestçe kullanılabilir ve ileride yapılacak olan GPU gelişmelerini kullanmaya olanak veren motor güncellemeleri ile ileri teknoloji performans sunabilir.

 

OptiX motorunu çalışırken görmek için NVIDIA OptiX Işın İzleme Motorunu kullanarak Pixar Işıklandırma Aracına bakın.

pixar-research-thumb.png
 

Teknik Bilgiler

Eğer SceniX’i uygulamanıza entegre etmek istiyorsanız, daha fazla teknik bilgi ve OptiX Geliştirici Bilgileri yazılım geliştirici kitine erişim için lütfen geliştiriciler sitemizi ziyaret edin.