TEKNOLOJİLER

NVIDIA PhysX Teknolojisi
divider

PHYSX TEKNOLOJİSİ

NVIDIA PhysX teknolojisi, ortam ve karakterlerle karşılıklı etkileşimi şimdiye kadar olanlardan çok daha gerçekçi kılarak oyunların daha iyi oynanmasına ve hissedilmesine yardımcı olur. Davranış daha gerçekçi kılındığında, grafik daha iyi görülür ve "hissedilir".

3D Oyunların ilk zamanlarında karakterler ve dünyalar genellikle üzerinde çıkartmalar bulunan kutulardan geliştiriliyordu. Teknoloji geliştikçe kutular daha geometrik ayrıntılı poligonlar halini aldı ve etiketler daha doğru gölgelendirilmiş ve dokular daha kusursuz aydınlatılmış hale geldi. Bununla birlikte çoğu kişi, oyun ortamı ile gerçeklik arasında hala bir “esrarengiz bir bölünme” algılıyor ve bu da kişinin oyunun dünyasına kendisini tam kaptırmasını ve bu hissinin kesintisiz devam etmesini engelliyor.

PhysX öncesinde, oyun tasarımcıları bir nesnenin bir olaya tepki olarak nasıl davrandığını “önceden hesaplamak” zorundaydı. Örneğin, bir futbol oyuncusunun ikili mücadeleden sonra nasıl yere düştüğünü gösteren bir dizi kare çizerlerdi. Bu yaklaşımın dezavantajı, oyuncunun her zaman aynı “konserve” animasyonu görüyor olmasıydı. PhysX ile oyunlar artık cisimlerin fiziksel davranışını gerçek zamanlı olarak hatasız bir şekilde hesaplayabilir! Bu, futbolcunun topa müdahaleyle bağlantılı belirli koşullara dayanarak tüm farklı biçimlerde eğilebilmesi ve dönebilmesi, böylece her defasında eşsiz bir görsel deneyim oluşturabilmesi anlamına gelir.

PhysX teknolojisi, 150’den fazla oyun tarafından yaygın şekilde benimsenmiştir ve 10.000’in üzerinde geliştirici tarafından kullanılmaktadır. Donanım hızlandırmalı fizik ile dünyanın önde gelen oyun tasarımcılarının dünyaları hayata geçiyor: duvarlar gerçekçi bir şekilde yıkılabilir, ağaçlar rüzgarda eğilebilir ve kırılabilir, su ve duman yalnızca yakınlarındaki nesneye kadar giderek durmaz, akarak ve yayılarak cisimlerle ve karşı güçlerle etkileşime girebilir.

PHYSX NASIL ÇALIŞIR:

PhysX, özellikle yüzlerce işlemci çekirdeği olan güçlü işlemciler ile donanım hızlandırma için tasarlanmıştır. NVIDIA GeForce GPU'lar, bu tasarım seçiminden dolayı, fizik işlem gücünde önemli derecede artış sağlar ve aşağıdaki özellikler ile zengin, yoğun, fiziksel oyun ortamları sunarak oyunu yeni bir seviyeye taşır:

  • Toz ve enkaz oluşturan patlamalar.
  • Daha fazla gerçek hayattaki gibi hareket ve etkileşim için karmaşık, birleştirilmiş geometriler.
  • İnanılmaz efektleri olan yeni muhteşem silahlar.
  • Doğal bir şekilde katlanan ve yırtılan kıyafetler.
  • Hareket halindeki nesnelerin çevresinde yükselen yoğun duman ve sis.