TEKNOLOJİLER

NVIDIA PhysX Teknolojisi
divider

PHYSX SSS

Fizik işlemci nedir?

İlk AGEIA fizik işlem birimi (PPU) fizik algoritmalarının farklı gereksinimlerini karşılamak amacıyla geliştirilmiştir. Bunlar, genel amaçlı bir CPU'dan çok daha farklı bir ortamı temsil etmektedir.

NVIDIA CUDA etkinleştirilmiş GPU'lar, daha da fazla fizik işlem gücü sunmak için NVIDIA PhysX'i hızlandırır.

Oyunda fizik nedir?

Oyunda fizik, oyununuzdaki nesnelerin nasıl hareket ettiği ve çevrelerindeki ortama nasıl tepki verdiği ile ilgilidir. Günümüzdeki birçok oyunda, nesneler istediğiniz veya gerçek hayatta olmasını beklediğiniz gibi hareket etmez. Şu anda çoğu aksiyon, bir silah atışının duvara çarpması gibi oyun içindeki olaylarla tetiklenen önceden yazılmış veya 'konserve' animasyonlar ile sınırlıdır. En güçlü silahlar bile en ince duvarlarda bir lekeden fazlasını bırakabilir ve karşınızdaki her düşman daha önceden belirlenmiş aynı şekilde düşer. Oyuncular iyi görünen bir oyun oynadıklarını düşünse de, kendilerini gerçekten oyunun içinde hissetmeleri için gerekli olan gerçeklik duygusu eksiktir.

AGEIA PhysX İşlemci Nedir?

AGEIA PhysX İşlemci, PC oyunları için özel olan ve yepyeni bir oyun deneyimi için dinamik hareket ve etkileşime olanak veren ilk donanımdır. Önde gelen sistem ve eklenti kart üreticilerinden temin edilebilir.

NVIDIA, 2008 yılında AGEIA Technologies' alarak tüm PhysX platformunu hem yazılım hem de donanım perspektifinden geliştirmeye devam etmektedir.

AGEIA PhysX Hızlandırıcı Nedir?

AGEIA PhysX Hızlandırıcı, PhysX işlemciyi temel alan bir eklenti karttır. Donanım hızlandırmalı PhysX desteklemek üzere tasarlanan oyunlarda geliştirilmiş fiziğe olanak verir.

NVIDIA PhysX hangi grafik kartı ile hızlandırılabilir?

En az 256MB yerel kart üzeri grafik bellek ve en az 32 çekirdeğe sahip tüm GeForce 8 serisi grafik kartları ve üzeri kartlar NVIDIA PhysX'i hızlandırabilecektir. PhysX kartı olarak NVIDIA destekli bir grafik kartı kullanmak istiyorsanız, sistemdeki diğer grafik kartları da bir NVIDIA GPU kullanmalıdır.

GPU üzerinde PhysX çalıştırmak oyun performansını yavaşlatır mı?

GPU üzerinde fizik çalıştırmak CPU üzerinde fizik çalıştırmaktan önemli derecede daha hızlıdır, bu nedenle genel oyun performansı daha iyidir ve çerçeve hızları çok daha hızlı olabilir. Ancak fizik eklemek, performansı kenar yumuşatmanın performansı etkileyeceği şekilde etkileyebilir. Oyuncular mümkün olduğu sürece AA modlarını daima etkinleştirir çünkü AA oyunun daha güzel görünmesini sağlar. Oyuncular aynı zamanda, çerçeve hızları oynanabilir kaldığı sürece GPU'larındaki fiziği etkinleştirir. AA etkinleştirildiğinde, bir GPU'da fizik çalıştırmak genellikle AA etkinken bir CPU'da fizik çalıştırmaktan çok daha hızlı olacaktır. PhysX ayrılmış bir GPU'da çalıştığında, standart grafik renderleme için kullanılan GPU üzerinden PhysX işlem yükü kalkar ve sistemde işlem olanaklarının optimal kullanımı sağlanır.

NVIDIA PhysX'i anakartımdaki GPU üzerinde çalıştırabilir miyim?

NVIDIA PhysX API, NVIDIA PhysX destekleyen oyunlardaki ve uygulamalardaki fizik ortamı hesaplamalarını işlemek için GPU (Grafik İşlem Birimi) kullanır. Fizik hesaplamaları çok karmaşık olabilir, bu nedenle sistem gereksinimi olarak bir GPU'da 256MB ayrılmış yerel video belleği, NVIDIA CUDA teknolojisi desteği ve 32 veya daha fazla çekirdek olmalıdır. Eğer bir NVIDIA anakart GPU'su veya NVIDIA grafik kartı bu gereklilikleri karşılamıyorsa, NVIDIA PhysX hesaplamalarını işlemek için GPU'yu kullanamazsınız.

PhysX, GPU ve CPU'da ölçeklenir mi? Eğer öyleyse, bu daha hızlı bir CPU'ya sahip olmanın PhysX performansını veya görsel kaliteyi iyileştireceği anlamına mı geliyor?

PhysX hem CPU hem de GPU'yu kullanır, ancak genellikle hesaplamanın en yoğun olduğu işlemler GPU üzerinde yapılır. CPU yükseltme, GPU yükseltmede olduğu gibi, performansta iyileşme getirebilir, ancak göreceli iyileşme sistemin başlangıç dengesine bağlıdır. CPU ve GPU gücünün doğru karışımına sahip optimize edilmiş bir PC en iyi dengeli çözüm olacaktır.

Intel ve AMD fiziği CPU üzerinde çalıştırmanın daha iyi olduğunu söylüyor NVIDIA'nın görüşü nedir?

PhysX, GPU üzerinde çalıştığında daha hızlı çalışır ve daha fazla gerçekçilik sunar. PhysX'i orta boy-üst düzey bir GeForce GPU üzerinde çalıştırmak, üst düzey bir CPU'da fizik çalıştırmaktan 10-20 kat daha fazla efekte olanak verecektir. Aslında PhysX parçaları, kullanıcıya en iyi deneyimi sunmak üzere her iki mimarinin en iyi yönlerini kullanmak için hem CPU hem de GPU üzerinde çalışır. Daha da önemlisi, PhysX PC'nizin içindeki GPU donanımı ile ölçeklenebilir. Havok API kullanan Intel ve AMD çözümleri yalnızca sabit fonksiyonludur, ölçeklenemezler.

PhysX heterojen hesaplamayı nasıl destekliyor?

PhysX, heterojen hesaplamanın nasıl en iyi kullanıcı deneyimin sunduğunu gösteriyor. Oyun çalışırken, PhysX sistemi fiziksel simülasyonun bazı kısımlarını CPU üzerinde ve diğer kısımlarını GPU'nun paralel işlemcileri üzerinde yürütür. Bu, en iyi deneyimi sunmak üzere dengeli bir PC'nin tüm bileşenlerinin verimli bir şekilde kullanılmasını sağlar.