TEKNOLOJİLERİ

GPU Boost 1.0
divider

GPU BOOST 1.0 TEKNOLOJİSİ

GPU Boost, grafik kartlarının hesaplama gücünün tamamının kullanılmasına yardımcı olarak PC oyunlarının her birinde çerçeve hızlarının en üst düzeye çıkarılmasına olanak verir.

GPU Boost öncesinde, GPU'lar güç kullanımının sınırlarını oyun oynarken görülen seviyelerin ötesinde zorlayan sentetik değerlendirme ölçütleri ile gerilerde yer alıyordu. ‘En kötü durum senaryosu’ bizi GPU'ların kapasitesini daraltmaya zorlayarak fazla performansın değerlendirilmesini önlüyordu. GPU Boost, bu sorunu güç kullanımı ve sıcaklıkları sürekli olarak izleyerek GPU'ya güvenlik veya kontrol sınırlarını aşmadan tüm performansını kullanma olanağı vererek çözer.

 

NVIDIA GPU Boost 1.0 Mevcut Gücü Kullanır

 

DİNAMİK SAAT AYARI

2012 yılında Kepler GTX 600 Serisi GPU'lar ile getirilen yazılım ve donanım yenilikleri ile her uygulama ve oyun, garantili minimum Base Clock hızında çalışır. Eğer kullanılabilir fazla güç varsa, bir Boost Clock etkinleştirilerek saat hızlarının grafik kartı önceden belirlenen Güç Hedefe (örneğin, GTX 680 için 170 Watt) ulaşana kadar artırılması sağlanır. Bu dinamik saat hızı ayarı, çok miktarda veriyi izleyen ve hızlar ile gerilimler üzerinde saniyede birkaç kez gerçek zamanlı değişiklikler yapan GPU Boost 1.0 tarafından kontrol edilir.

Ama burada bitmiyor. NVIDIA mühendislerinin, GPU Boost 1.0 yazılımını geliştirerek çıkardıkları GPU Boost 2.0 GTX 700 serisi ve daha yeni grafik kartlarıiçindir.