BASIN ODASI

NVIDIA, NVIDIA DRIVE Otomotiv Bilgisayarları ile Geleceğin Otomobillerinin Yolunu Açıyor

Tegra X1 ile güçlendirilen DRIVE PX Otomatik Pilot ve DRIVE CX Kokpit Bilgisayarları Otomobillerde Bilgisayar Görüşü, Derin Öğrenme, Olağanüstü Grafikler Sunuyor

Daha fazla bilgi için:
Pinar Ortakaya
portakaya@nvidia.com

NVIDIA Drive powered by Tegra X1
NVIDIA Drive powered by Tegra X1

TÜRKİYE, İstanbul—4 Ocak 2015—NVIDIA bugün, dünyayı çevresini gören ve algılayan geleceğin otomatik pilotlu otomobillerine yaklaştıran bilgisayar görüşü, derin öğrenme ve gelişmiş kokpit görüntüleme olanakları ile donatılmış NVIDIA DRIVE™ otomotiv bilgisayarlarını duyurdu.

NVIDIA iki otomobil bilgisayarı sunacak: otomatik pilot olanakları geliştirmek için NVIDIA DRIVE PX ve en gelişmiş dijital kokpit sistemlerini oluşturmak için NVIDIA DRIVE CX. Bu otomotiv sınıfı araç içi bilgisayarlar, günümüzün en güçlü süper bilgisayarlarında kullanılan mimariyi temel almaktadır.

NVIDIA CEO’su ve kurucu ortağı Jen-Hsun Huang, “Mobil süper hesaplama geleceğin otomobillerinin merkezini oluşturacak” dedi. “Bu otomobiller, çeşitli kameralar ve ekranlar ile çevrelerini en iyi şekilde görüp anlayacak. Bir park yerinden size ulaşmak, ya da hasardan uzak durmak için durum farkındalığı kullanarak birçok akıllı, olağanüstü şey yapacaklar. Bilgisayar görüşü, derin öğrenme ve grafiklerdeki gelişmeler sonunda bu hayali ulaşılabilir kıldı.”

“NVIDIA DRIVE süper bilgisayarların görsel hesaplama olanaklarını sürücülerin hizmetine sunarak akıllı otomobil devrimini hızlandıracak.” 

NVIDIA DRIVE PX
NVIDIA DRIVE PX otomatik pilot geliştirme platformu, bilgisayar görüşü ve derin öğrenme konusundaki yeni gelişmelerden yararlanan tamamen yeni özelliklere sahip otomobiller için teknik temeli sunar.

DRIVE PX, NVIDIA’nın en yeni Maxwell™ GPU mimarisi üzerinde geliştirilen yeni NVIDIA® Tegra® X1 mobil süper yongayı kullanır ve bir teraflopun üzerinde işlem gücü ile 15 yıl öncesinin en hızlı süper bilgisayarından daha fazla bir güç sunar. İki Tegra X1 süper yongaya sahip DRIVE PX, 12’ye kadar yüksek çözünürlüklü kamera için giriş sağlar ve saniyede 1.3 gigapiksel kadar işlem yapabilir.

Bilgisayar görüşü olanakları, otomobilin insan müdahalesi olmadan bir park yeri bulup kendi kendine park ederek Otomatik Vale olanağı sağlar. Günümüzde mevcut sistemler belirli bir noktada destekli paralel park sunarken NVIDIA DRIVE PX bir otomobilin kalabalık bir park yerinde boş alanları bulmasına, kendi başına park etmesine ve daha sonra bir akıllı telefondan çağrıldığında dönüp sürücüsünü almasına olanak verir.

DRIVE PX’in derin öğrenme olanakları bir otomobilin farklı araç tiplerini ayırt etmeyi öğrenmesini sağlayabilir – örneğin bir ambulansın kamyondan, bir polis otomobilini normal bir otomobilden, ya da park halindeki bir otomobilin trafiğe çıkmak üzere olan otomobilden ayırt edilmesi. Sonuç olarak, kendi kendini süren bir otomobil insan sürücü gibi küçük ayrıntıları algılayabilir ve her durumun gerektirdiği tepkiyi verebilir.

NVIDIA DRIVE CX
NVIDIA DRIVE CX kokpit bilgisayarı navigasyon, bilgi eğlence, dijital araç kümeleri ve sürücü denetleme için gelişmiş grafiklere ve bilgisayar görüşüne olanak veren donanım ve yazılımdan oluşan komple bir çözümdür. Ayrıca, otomobilin yukarıdan aşağıya360 derece gerçek zamanlı distorsiyonsuz bir görüntüsünü sağlayarak kör noktalar sorununu çözer ve fiziksel bir aynanın yerine dijital akıllı bir ayna getirir.

Tegra X1 veya Tegra K1 işlemciler ve yollarda test edilmiş yazılım ile temin edilen DRIVE CX birden fazla ekranda 16.8 milyon piksel güçlendirebilir – bu, günümüzdeki model otomobillerin 10 katından daha fazladır.

Sektörden Olumlu Destek
AUDI AG Elektrik/Elektronik Geliştirme başkan yardımcısı Ricky Hudi, “Audi ve NVIDIA, makine ile öğrenmenin Zfas Pilotlu Sürüş teknolojimiz için önemli bir gelişme olduğu konusunda aynı görüşü paylaşmaktadır. Audi bu nedenle, DRIVE PX’i ileride yapılacak araştırma ve geliştirme aşamaları için çok önemli bir araç olarak görmektedir.”

Gartner başkan yardımcısı ve analizcisi Thilo Koslowski, “Akıllı otomobillerin üretilmesi, ileri teknoloji sensör füzyonuna ve yenilikçi makine ile öğrenmeye olanak sağlayan yüksek performanslı işlem çözümleri gerektirmektedir. Bu şekilde, çevresinin ve içindekilerin durumunu değerlendiren, hisseden, anlayan ve tepki veren bilinçli ve kendi kendini süren yeni bir sınıf otomobiller geliştirilecektir.”

Temin Edilebilirlik
NVIDIA DRIVE PX ve DRIVE CX platformları NVIDIA veya üçüncü parti çözüm sağlayıcılarından yazılım uygulama modülleri içermektedir. DRIVE PX otomatik pilot geliştirme platformu ve DRIVE CX kokpit bilgisayarı 2015 yılının ikinci çeyreğinde temin edilebilecek.

NVIDIA Hakkında Güncel Kalın:


NVIDIA Hakkında
1993 yılından bu yana, NVIDIA (NASDAQ: NVDA) görsel hesaplama sanat ve bilimine öncülük etmektedir. Şirketin teknolojileri, oyunculardan bilim adamlarına ve tüketicilerden şirket müşterilerine kadar herkes için, ekran dünyasını interaktif bir keşifler evrenine dönüştürmektedir. Ayrıntılı bilgi için: www.nvidia.com.tr/page/press-room.html ve //blogs.nvidia.com

Bu basın bülteninde yer alan ve NVIDIA DRIVE PX ve NVIDIA DRIVE CX avantajları, özellikleri ve temin edilebilirliği ile NVIDIA Tegra X1 özelliklerine ilişkin beyanları da içeren, ancak belirtilenlerle sınırlı olmayan geleceğe dönük ifadeler, sonuçların beklentilerden somut olarak farklı çıkmasına neden olabilecek risklere ve belirsizliklere tabidir. Fiili sonuçların fiziksel açıdan farklı olmasına yol açabilecek önemli unsurlar şunları içerir: küresel ekonomik koşullar; ürünlerimizi üretme, monte etme, ambalajlama ve test etme konusunda üçüncü taraflara olan güvenimiz; teknolojik gelişme ve rekabetin etkileri; yeni ürün ve teknolojilerin geliştirilmesi veya mevcut ürün ve teknolojilerimizin zenginleştirilmesi; ürünlerimizin veya ortaklarımızın ürünlerinin pazarda kabul görmesi; tasarım, üretim veya yazılım kusurları; tüketici tercih veya taleplerindeki değişiklikler; endüstri standartlarında ve arayüzlerdeki değişiklikler; ürün veya teknolojilerimizde, sistemlere entegre edildiklerinde meydana gelen beklenmedik performans kayıpları; zaman zaman NVIDIA'nın, 26 Ekim 2014'de sona eren mali dönem için 10-Q Formu dahil olmak üzere, Sermaye Piyasası Kurulu'na (SEC) sunduğu raporlarında ayrıntılı olarak bildirdiği diğer unsurlar. SEC'e gönderilen raporların kopyaları Şirket web sitesinde yayınlanmaktadır ve NVIDIA'dan ücretsiz olarak edinilebilir. Bu ileriye yönelik beyanlar gelecekteki performansın garantisi değildir ve sadece buradaki tarihten itibarendir ve kanun tarafından gerekmediği sürece, NVIDIA gelecekteki olayları veya durumları yansıtmak amacıyla bu ileriye yönelik beyanları güncelleme zorunluluğunu reddeder.

###

© 2015 NVIDIA Corporation. Her hakkı saklıdır. NVIDIA, NVIDIA logosu, NVIDIA DRIVE, Tegra ve Maxwell; NVIDIA Corporation'un ABD ve diğer ülkelerde ticari markaları ve/veya tescilli ticari markalarıdır. Diğer şirket ve ürün adları, bağlantılı oldukları ilgili şirketlerin ticari markaları olabilir. Özellikler, fiyatlar, stokta mevcudiyet ve teknik özellikler önceden haber verilmeden değiştirilebilir.