BASIN ODASI

NVIDIA iray ve GPU’lar Sanatçı Jeff Patton’ın Mercedes Benz Tasarımlarını Güçlendiriyor

Jeff Patton Honeywell, Delta Controls ve Johnson Controls gibi birçok büyük şirket için mekanik çizimler oluşturmuş üretken, kendini yetiştirmiş, serbest çalışan bir bilgisayar grafik sanatçısıdır.

SORUN:


Mercedes Benz

Jeff Patton Honeywell, Delta Controls ve Johnson Controls gibi birçok büyük şirket için mekanik çizimler oluşturmuş üretken, kendini yetiştirmiş, serbest çalışan bir bilgisayar grafik sanatçısıdır. Aynı zamanda, Autodesk 3ds Max 3D yazılımı ve NVIDIA mental ray rendering yazılımında tanınan saygın bir uzmandır; bir Autodesk Ustalık Dersi veren ve her iki yazılımın da etkin bir şekilde kullanılması için teknikler hakkında eğitici açıklamalar yazanbir beta testçisi.

2010 yılının başlarında, Patton’ın oluşturmuş olduğu bazı fotoğraf gerçekliğinde taşıt aracı renderleri Mercedes Benz ABD (MBUSA) tarafından ilgi gördü ve kendisinden şirketin web sitesi ve yazılı reklamları için görüntüler geliştirmesi istendi. Kendisine her bir araç için backplateler ile birlikte bilgisayar destekli tasarım (CAD) verileri verildi ve otomobilin kıvrımlarını yansıma ve ışıklandırma yoluyla vurgulayarak bilgisayar grafikli araçları bu backplatelerde bir araya getirmekle görevlendirildi. Oluşturduğu görüntülerin fotoğraf gerçekliği ve stüdyo imgelerinin karışımı olması gerektiğini biliyordu — fiziksel olarak fotoğraflanmış gibi görünen ama yansımalarda ve ışıklandırmada Patton’ın sanatının dokunduğu ve daha sonra da mümkün olan en çekici görselleri yaratmak üzere MBUSA’daki yetenekli bir ekip tarafından son düzenlemeleri yapılan otomobiller.

Patton, projeye başladığında bir CPU üzerinde mental ray ile 3ds Max yazılımı ve Chaos Group V-Ray renderleme motorunu kullanıyordu. Üzerinde çalıştığı büyük dosyalar ve görüntülerin gerektirdiği renderleme miktarı göz önünde bulundurulduğunda, her bir görüntü için renderler bir saat alıyor ve çalışması yavaş ilerliyordu.

ÇÖZÜM:


Mercedes Benz

Patton, NVIDIA iray renderleme yazılımının Mercedes Benz ürün görüntüleme projesi için ideal uygunlukta olduğuna inanıyordu. Quadro® ve Tesla™ profesyonel grafik işlem birimlerinin (GPU’lar) gücünden yararlanan ilk etkileşimli, fotoğraf gerçekliğindeki ve fiziksel olarak hatasız olan bu kombinasyon hem sanatını hem de verimliliğini güçlendirecekti. Bunun üzerine, Mercedes Benz’in istediği çok yüksek çözünürlükte 6K görüntüleri ve sağladıkları 5GB model ve görüntü verilerini işleyebilmek için her biri 6GB belleğe sahip NVIDIA Quadro 6000 ve Tesla C2070 GPU’lar ile bir iş istasyonu konfigüre ederek iray ve NVIDIA GPU hesaplamaya dayalı görüntülemeye geçerek performans farkı yarattı.

Patton, “Yeni NVIDIA kurulumu ile ilk Mercedes Benz projemi tamamladığımda son derece şaşırmıştım. Geçmişte, 6K görüntülerin CPU kullanarak renderlenmesi her bir görüntü için bir saatimi alıyordu. iray ve Quadro ile bunu sekiz dakikaya indirebildim — SEKİZ dakika! İşleri bu kadar hızlı tamamlayabilmek çok büyük bir olanak” dedi.

SONUÇ:


Mercedes Benz

Mercedes Benz projesinde NVIDIA Quadro 6000 ve Tesla C2070 GPU’lar ile iray kullanmaya başladıktan sonra, Patton’ın renderleri Intel Core i7 960 3.2GHz CPU üzerinde mental ray ve V-ray çalıştırarak yaptıklarından 7,5 kat daha hızlı çalışmaktadır.

Patton, NVIDIA GPU hızlandırma ile elde ettiği hız iyiIeştirmelerine ek olarak, NVIDIA iray’in fotoğraf gerçekliği olanakları sayesinde görüntülerinin netliğinde ve ayrıntılarda gelişmeler gördü. “Camları, farları — her detayı görebiliyorsunuz” dedi Patton ve şunları ekledi, “Daha önce, gerçekten yüksek örnekleme hızları kullanmadan bunu yapamıyordum ve şu anda görebildiğim ayrıntıları çıkaramıyordum. iray ile çıkarılabilen netlik ve ayrıntılarda çok büyük bir fark var.”

NVIDIA iray Patton’a ayrıca iş akışının sahne kurgulama ve render konfigürasyonu aşamalarında da kazandırıyor. “iray ile elimdeki gösterişli malzemeyi istediğim şekilde kullanıp işime devam edebiliyorum. Grain ve render hızını dengelemek için malzeme ve ışık örnek değerleri konfigüre etmek veya genel görüntü örneklemesi ayarlamak için vakit harcamama gerek kalmıyor.”

Mercedes Benz

Artık tüm bu görüntü işlem GPU’da yapıldığı için Patton CPU’yu başka işler için kullanabiliyor. “NVIDIA GPU’larda çalışan iray, birçok yönden daha hızlı çalışmama ve daha yüksek kalitede görüntüler oluşturmama olanak veriyor. Daha fazla görüntüyü daha kısa sürede elde edebiliyorum ve böylece tasarruf ettiğim zamanda daha fazla şey yapabiliyorum — daha fazla iş alabiliyorum veya aileme daha fazla vakit ayırabiliyorum.”

Patton sözlerini şöyle tamamladı, “GPU’lar işimde çok büyük bir fark yarattı. Bu hem ayrıntıda hem de hızda etkileyici bir artış. NVIDIA GPU donanımı ve iray muhteşem bir kombinasyon. Gelecekte nasıl gelişeceklerini görmek için sabırsızlıkla bekliyorum.”

# # #

Görüntüler Jeff Patton tarafından oluşturulmuştur

Jeff Patton’ın çalışmalarını ve eğitici açıklamalarını, iray ve GPU renderleme ile ilgili görüşlerini
jeffpatton.net adresindeki kendi web sitesinde bulabilirsiniz.