BASIN ODASI

Tesla GPU’lar Maliyeti Düşürürken Risk Hesaplamalarının Hızını Artırıyor

Risk yönetimi hesaplamaları finansal hizmetler sektöründe büyük ölçüde maliyetli işlemlerdir. Dünya genelinde en büyük bankacılık kuruluşu olan J.P. Morgan, mevcut maliyetlerine daha fazla altyapı maliyeti eklemeden riskleri makul bir zaman diliminde hesaplamak için daha iyi bir yol bulma gereksinimini duyuyordu.

SORUN

J.P. Morgan, risk hesaplama maliyetini yüzde 75 düşürmeyi hedefleyen üç yıllık planın parçası olarak maliyet tasarrufu zorunluluğuna direnebilmek için veri merkezlerinde teknoloji değişiklikleri yapmalıydı. Bu inisiyatifin diğer bir parçası, daha düşük güç tüketimi ile daha yüksek hesaplama performansı sunan daha çevreci veri merkezlerine olanak vermekti.

ÇÖZÜM

JP Morgan

J.P. Morgan Hisse Senedi Türevleri Grubu,2009 yılında karmaşık gereksinimleri için bir hesaplama alternatifi olarak NVIDIA® Tesla™ GPU’ları değerlendirmeye başladılar. Şirket, 2010 yılında global bilgisayar altyapılarına entegre etmek üzere M2070 GPU’ları seçti ve bunun doğru seçim olduğunun farkına hemen vardı.

GPU’lar, J.P. Morgan yatırım ürünlerinde daha önce bir gecelik işlem gerektiren risk hesaplamalarının yalnızca dakikalar içinde yapılmasına olanak vermektedir. Tesla GPU’lar, daha sık program çalıştırabilme ve karmaşık senaryo hesaplamaları ile J.P. Morgan’a daha iyi kararlar vermek üzere önemli pazar avantajı sağlamaktadır. GPU’lar J.P. Morgan’ın iş ortamı için yenilikçi bir teknolojidir.

SONUÇ

GPU’ların yardımcı işlemci olarak kullanılması yalnızca CPU içeren çekirdeklere göre uygulama performansını 40 kat hızlandırmıştır ve genel olarak yüzde 80 tasarruf sağlamıştır. NVIDIA Tesla GPU’ları bankanın dünya genelindeki şubelerinde çok sayıda veri merkezinde kullanılmaktadır ve global uygulamalar arasında paylaşılmaktadır. GPU’ların paylaşılan bilgisayar altyapısına entegrasyonu, GPU kullanımı oranlarının günde 24 saat, yüzde 70’lere yaklaşması ile sonuçlanmıştır.

J.P. Morgan, yakın zamanda The Banker Dergisi tarafından hisse senedi türevlerinde risk hesaplamaları için GPU kullanımını temel alan bankacılık teknolojisindeki yenilikleri ile konu edilmiştir.

Şirket, GPU’ların gerçekleştirdiği hesapların miktarını ve tipini artırmanın yanı sıra daha önce hesaplama kapasitesi açısından yüksek maliyetli olduğu düşünülen yeni modelleri incelemek için ileriye yönelik planlar yapmaktadır.