BASIN ODASI

Tesla GPU’lar tehlikeli arteriyel plakların erken teşhis edilmesine yardımcı oluyor
HeartPlaque

Kalp krizi, yılda yalnızca ABD’de 500.000 kişinin ölümüne yol açan dünya genelindeki en yaygın ölüm nedenidir. Kalp krizinden ölen kişilerin yaklaşık yüzde 80’i damarlardaki geleneksel tıbbi görüntüleme teknolojisi ile teşhis edilemeyen gizli plaklar nedeniyle ölmektedir. Plakların yerinin belirlenebilmesi hasta tedavisini büyük ölçüde geliştirerek hayat kurtarabilir.

SORUN


Mevcut endoskopik prosedürler, arteriyel plakaların ve birikim olan alanların görüntülenmesi için hastanın hortum yutmasını gerektirmektedir. Bu kısıtlı görüntüleme yöntemi, potansiyel olarak öldürücü plakaların tam olarak bulundukları yer konusunda belirsizlik yaratarak kalp uzmanları için damarlarında tıkanma olan hastalara stent takılıp takılmayacağı veya nereye takılacağının belirlenmesini bir tahmin oyununa dönüştürmektedir.

ÇÖZÜM


Boston’daki Harvard Mühendislik, Harvard Tıp Okulu ve Brigham & Women's Hospital, ölümcül plakların damarlardaki konumunu belirleyen ve envazif olmayan bir sistem ile sürpriz ölümleri önlemek için bir ekip oluşturdular. Gelişmiş hesaplama kullanılarak, arteriyel duvar üzerindeki azalmış endotelyal shear stres alanlarını belirlemek üzere hastanın damarlarındaki kan akışının gelişmiş bir sıvı akışkan dinamiği simülasyonu yapılabilir.

Doktorlar, GPU’ların hesaplama gücünden yararlanarak damarlardaki stres noktalarını belirlemek için kanın kalpte nasıl dolaştığını modellemeye başlayabilir. Bu simülasyonun genel sonucu, doktorlara gizli plakaların konumunu ve gerekiyorsa stentlerin nereye takılacağını gösteren bir aterosklerotik harita sağlar. Gerekli önlemlerin alınabilmesine olanak veren tüm bu bilgiler envazif görüntüleme teknikleri veya cerrahi müdahale olmadan elde edilir.

SONUÇ


GPU’lar, görüntü oluşturma ve kan akışı simülasyonu uygulamasında aynı maliyet için 20 kat daha fazla hesaplama gücü ve büyük ölçüde performans sunarak bu gelişmiş simülasyon tekniklerini klinik düzeyde uygulanabilir kılmaktadır.

GPU’ların olmadığı hesaplama ekipmanı—büyüklük ve maliyet açısından—hemodinamik bir yaklaşımı kullanılamaz kılardı. Tehlikeli arteriyel plakaların diğer tüm yöntemlere göre daha erken teşhis edilebilmesi nedeniyle bu çığır açan teknolojinin dünya genelinde hastanelerde ve araştırma merkezlerinde kullanılması çok sayıda hayat kurtarmaya olanak verecektir.