TEKNOLOJİLERİ

 
 
 
 

FCAT Genel Bakış

ÇERÇEVE YAKALAMA ANALİZ ARACI (FCAT)


NVIDIA Çerçeve Yakalama Analiz Aracı (FCAT) grafik kartınızın performansını test etmeye ve en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur.

GPU performansı genellikle değerlendirme ölçütü olan PC oyunlarını çalıştırarak ve FRAPS veya benzer bir aracın kullanılması ile ortalama FPS-Frames Per Second (Saniyede Çerçeve Sayısı) kaydedilerek hesaplanır. Ancak maalesef, bu geleneksel yöntem kullanıldığında birçok performans göstergesi kaçırılabilir. FRAPS tarafından rapor edilen verilerin ekranda gördüklerinize ve oyunda hissetiklerinize uymadığını keşfettiğimiz için, NVIDIA mühendisleri 2011 yılında GPU performansını çok daha ayrıntılı incelemek için bir yol bulmak üzere çalışma başlattı.

Bu çabalar, kısaca FCAT olarak geçen Çerçeve Yakalama Analiz Aracının geliştirilmesi ile sonuçlandı. Performansı bir monitörde sunulduğu gibi ölçen FCAT, FRAPS tarafından rapor edilen saniyede altmış ve üzeri çerçeve hızında çalışırken dahi sahnedeki hareketin görülebilir akıcılığını azaltan atlanan kareler, kırpık çerçeveler, mikro takılmalar ve diğer sorunları belirler. Performansın böyle derinlemesine incelenmesi, geliştirme aşamasında grafik kartlarımız üzerinde ince ayar yapmamıza olanak vererek Kepler ile güçlendirilen bir GeForce grafik kartı ile önceki NVIDIA GPU'lara göre daha akıcı bir PC oyun deneyimi ile sonuçlandı.

 
FCAT YÜKLE

FCAT YÜKLE

Daha iyi deneyimler sunmamız için bize itici güç sağlayarak oyunları iyileştirmemize nasıl yardımcı olduğunu görmek için FCAT yazılımını hemen yükleyin.

 
FCAT KILAVUZ BİLGİLER

FCAT KILAVUZ BİLGİLER

Yazılımın nasıl kurulacağı ve popüler oyunlarda GPU'nuzu test etmenin en iyi yolu dahil olmak üzere FCAT hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

FCAT Teknolojisi

NEDEN FCAT KULLANMALISINIZ?


FCAT'in yaratıcısı Tom Petersen, FCAT'i tanıtmak ve nasıl çalıştığını ayrıntıları ile göstermek üzere FACT'in PC oyuncularına sunduğu avantajları teknik jargonu basitleştirerek sunan aşağıdaki videoyu hazırladı.

Tom'un bu videoda bahsettiği gibi, PC Perspective ve Tech Report gibi bağımsız basın siteleri FCAT'i test paketlerine entegre etmişlerdir. Buradan bakabilirsiniz

FCAT, bize daha iyi deneyimler sunmak için itici güç sağlayarak oyunları iyileştirmemize yardımcı oluyor. GPU'ların algılanan akıcılığı ve bunun doğru bir şekilde ölçülmesini nasıl etkilediğinin anlaşılması ilk adımdır.