TESLA

GIS FEDERAL JEOUZAMSAL VERİLERE ERİŞİMDE DEVRİM YAPIYOR

GPU Hızlandırmalı GAIA Veritabanı Gerçek Zamanlı Analitik ve Veri Görüntüleme Sunuyor

MÜŞTERİ PROFİLİ

  • GIS Federal kurumsal sistem mimarisi, bulut hesaplama ve büyük veri yönetimi üzerine odaklanmaktadır

PROJENİN ZORLUĞU

  • Orduya uzak lokasyonlarda çeşitli jeouzamsal verilere neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlamak üzere bir sistem oluşturmak

NVIDIA ÇÖZÜMÜ

  • CUDA ile NVIDIA® GPU Hızlandırma yepyeni bir seviyede sorgu olanağı sağladı2009 yılında, ayrıntılı jeouzamsal verilere gerçek zamanlı bulut tabanlı erişim kavramı en gelişmiş sayısal motorların dahi kapsamının ötesindeydi. GIS Federal o günlerde, Ordu için tanımlanmış bir ilgi alanı içerisinde 10 milyon nokta filtrelemeyi hedefleyen bir araştırma projesine başladı. Hedefe ulaşmak için, noktaları 92 dakikada filtreleyen CPU tabanlı bir sistem oluşturacaklardı. GIS Federal, geleneksel CPU'lar kullanıldığında ağır analitik hesaplama işlerinin getirdiği dezavantajların farkındaydı. GPU tabanlı süper hesaplama, güç tüketimi donanımı ile gelen maliyetleri düşürerek hesaplama gücünde müthiş kazançlara olanak verir. GPU'lar ağır yükü olan GIS uygulamalarında hesaplama süresini saatlerden dakikalara, dakikalardan saniyelere indirir. Bu, kullanıcılara karmaşık GIS işlerini web-tabanlı bir ortamda çalıştırma olanağı vererek uzak lokasyonlara daha fazla hesaplama gücü getirir

Karşı veya uzak bir ortamda istihbarat verilerine zamanında erişim gereklidir, bu nedenle verinin alınması ile iletimi arasında geçen sürenin azaltılması kritik önem taşır. GIS Federal CEO'su Amit Vij, “GPU'ların gücünü kullanarak, tanımlı bir ilgi alanında bir milyar jeouzamsal noktaya bir laptop 0'dan 2 saniyeden az bir sürede veri iletebiliyoruz, bu 2010 yılında böyleydi” dedi. “Patentli GAIA veritabanımız ve bir GPU etkinleştirilmiş sistemin bir araya gelmesi, erişim için oyunu jeouzamsal istihbarata çeviriyor.”

Patentli Veritabanı Tasarımı GPU Hızlandırmadan Yararlanıyor

GIS Federal

Hava yolları fotoğrafı, GPU'lar kullanarak jeouzamsal büyük veri tarama olanağını göstermektedir. GIS Federal, web tarayıcısında sınırlı veri sağlamak yerine uçuş sırasında tarama veya 4kb PNG görüntü oluşturarak kullanıcıya tüm verileri gösterme olanağına sahiptir.

GAIA özellikle çok çekirdekli motorlar için geliştirilmiş olan bir dağıtılmış veri tabanıdır. GIS Federal Teknoloji Müdürü Nima Negahban, "GAIA'nın farkı, GPU'nun sağladığı iş parçalarını veriye bağladığımız için geliştiricilerin geleneksel olarak büyük veri setlerinde sahip olmadığı yepyeni bir seviyede sorgu olanağı sunabilmesi" dedi. "GAIA ile 'katıl' ve 'gruplandırma ölçütü' gibi ögeler eklenebiliyor, bu da mantıksal analizde tamamen yeni bir yetenek ortaya koyulmasını sağlıyor. Geliştirici, bir dizin yapmayı denemek veya mutlakların ve değişkenlerin olası her kombinasyonunu önceden hesaplamak zorunda kalmıyor. Birçok 'büyük veri' sistemi, size yalnızca oldukça uzun bir listeye gösterge sağlayabilir, bu listede ne kadar öge bulunduğunu sorabilir ve yanıt almak için oldukça uzun süre beklemenizi gerektirebilir, ancak GAIA GPU iş parçacıklarını veriye bağladığı için bu karmaşık toplu hesaplamaları son derece hızlı yapabilir."

Negahban şöyle devam etti, "GAIA üzerinde çalışmaya başladığımızda düşüncemiz, herkesin CUDA veya çoklu çekirdekler ve makineler üzerinden veri eşitlemeyi bilmesine gerek olmadan bunu kullanabilmesiydi." "Uygulamayı tamamen soyutladık, böylece GAIA içine veri koyabileceğiniz geleneksel bir veritabanı gibi hareket ediyor, bir API sorgusu alıyorsunuz, ardından kartınız veya kümeniz hakkındaki ayrıntıları bilmenize gerek kalmadan istediğinizi hayal edebilme şansına sahip oluyorsunuz."

Uzak Lokasyonlardaki Öngörücü Analizlere Neredeyse Gerçek Zamanlı Erişim

GAIA kullanan bir geliştirici, geniş çaplı kaynak ve şemalar arasından nesneler ekleyebilir ve herhangi bir tasarım ve veri kombinasyonuna yönelik karmaşık sorgulara indekslemeden kaynaklanan hiçbir gecikme yaşamadan anlık erişime sahip olabilir. Vij, "Daha önce ilgi alanımda olanlar önemliydi ve bir ile üç gün süren öngörücü analizler gerçekleştirebilirlerdi" dedi. "Ne kadar veri ile uğraştıklarına bağlı olarak dakikalar veya saatler alırdı. Artık sahadaki istihbarat analistleri parmak uçlarında tüm kontrole sahip. Aradıkları veriye çok hızlı bir şekilde erişebilmek için hesaplamalarındaki çoklu değişkenleri düzenleyebilir, ayarlayabilir ve değiştirebilirler. Daha önce saatler veya günler süren işler artık neredeyse gerçek zamanlı çalışıyor.”

Bir örnek olarak, GAIA kullanıcılarının çeşitli yollarda hata vermiş olan IED'lerin geçmişini kullanarak IED saptamaya yönelik trend analizleri ve öngörücü analizler gerçekleştirmelerine olanak verir. Birincil ve ikincil görev sağlama rotaları bunu kullanabilir. Ayrıca, yakın zamandaki olayları temel alarak en iyi rotaları neredeyse gerçek zamanlı gösterebilen br uyarı sistemi de vardır. Vij, “Araçlar her saniye bir nokta oluşturuyor” dedi. “Bu, milyarlarca noktanın olduğu milyonlarca yol ile sonuçlanıyor. GPU hızlandırmalı GAIA, CPU tabanlı bir sistemde yıllar alan bellek içi hesaplamalar yapabilir. SGI'den UV 2000 ve NVIDIA’nın K20X GPU kartları ile 43.000 fiziksel çekirdek ve 10 terabit bellek elde ediyoruz. Bu, CPU tabanlı bir sistemde mümkün olmayan, saniyede inanılmaz bir sayıda kayar nokta işlemine olanak veriyor.”

GAIA için Veri Füzyonu ve Ufukta Görünen Diğer Yenilikler

İlerledikçe daha fazla analitik ve algoritma mümkün olacak. "Böylece yeni kapılar açılıyor" dedi Vij. "Hangi noktaların diğerlerine bağlandığını görebiliyoruz. Isı haritalı zaman referanslı filmler oluşturabiliyoruz. Karmaşık sonuçları bir harita üzerinde bir resim veya film olarak bir saniye içinde pikselleştirebiliyoruz. Bu tür görüntüleme önce mümkün değildi. GAIA'nın gelişmiş yazma yeteneği aynı zamanda oldukça heyecan verici olan birçok Veri füzyonu olanağı oluşturuyor. Tek bir sorgu birden fazla şemaya sahip birçok veri türü için çalıştırılabilir ve GAIA'nın tür sistemi bu birbirine benzer türlerin kısa ve kaynaşık sonuç dizisi içerisinde nasıl bir araya getirileceğini anlar."

 
Quadro Profesyonel
Görüntüleme Ürünleri

NVIDIA Fiziksel Tabanlı
Renderleme Teknolojisi

Quadro Masaüstü Grafik Kartları
Quadro Mobil Grafik Kartları
Çoklu GPU Teknolojisi
Ekran ve Masaüstü Yönetimi

Endüstri Uygulamaları

Tasarım ve Üretim
Medya ve Eğlence
Bilim ve Tıbbi Görüntüleme
Enerji Araştırma

Kaynaklar

Ürün Literatürü
NVIDIA Haber Bülteni
Quadro Başarı Öyküleri
İletişim

Nereden Alacaksınız

Nereden Quadro Alacaksınız
Masaüstü İş İstasyonları için Quadro
Mobil İş İstasyonları için Quadro
Hepsi Bir Arada İş
İstasyonları için Quadro

Bize Çevrimiçi Ulaşın

NVIDIA Blog NVIDIA Blogu
Facebook Facebook
YouTube YouTube