CUDA

  • CUDA VE GPU HESAPLAMA
  • GPU UYGULAMALARI
  • SUNUCULAR VE İŞ İSTASYONLARI İÇİN GPU’LAR
CUDA Paralel Hesaplama
Divider

CUDA NEDİR?

CUDA, NVIDIA’nın GPU (grafik işlem birimi) gücünü kullanarak hesaplama performansında büyük ölçüde artışlara olanak veren paralel hesaplama mimarisidir.

Yazılım geliştiriciler, bilim adamları ve araştırmacılar bugüne kadar satılan milyonlarca CUDA etkinleştirilmiş GPU ile görüntü ve video işlem, hesaplamaya dayalı biyoloji ve kimya, akışkan dinamiği, bilgisayarlı tomografi, sismik analiz, ışın izleme ve çok daha fazlası dahil olmak üzere geniş bir aralıkta kullanım alanları bulmaktadır.

 

CUDA İLE PARALEL HESAPLAMA

Hesaplama, CPU üzerindeki "merkezi işlemden" CPU ve GPU üzerindeki "birlikte işleme" doğru bir evrim geçirmektedir. NVIDIA, hesaplamadaki bu yeni paradigmaya olanak vermek için uygulamacılar için önemli bir taban olan ve GeForce, ION Quadro ve Tesla GPU’lar üzerinde temin edilen CUDA paralel hesaplama mimarisini geliştirdi.

Tüketici pazarında Elemental Technologies, MotionDSP and LoiLo, Inc. ürünleri dahil olmak üzere başlıca video uygulamalarının neredeyse tümü CUDA ile hızlandırılmıştır veya yakında hızlandırılacaktır.

CUDA bilimsel araştırma alanında büyük coşku ile kabul görmüştür. Örneğin, CUDA yeni ilaç keşiflerini hızlandırmak üzere dünya genelinde akademik alanda ve ilaç şirketlerinde 60.000’den fazla araştırmacı tarafından kullanılan moleküler dinamik simülasyon program AMBER’i hızlandırmaktadır.

Finans piyasasında, Numerix ve CompatibL yeni bir risk uygulaması için CUDA desteğini duyurdu ve 17 kat hızlandırma elde etti. Numerix yaklaşık 400 finans kurumu tarafından kullanılmaktadır.

CUDA’nın bu denli kKabul görmesinin bir göstergesi de GPU hesaplama için Tesla GPU’ya olan eğilimdir. Şu anda dünya genelinde enerji sektöründe Schlumberger ve Chevron’dan bankacılık sektöründe BNP Paibas’a kadar Fortune 500 şirketlerinde kurulu 700’den fazla GPU kümesi bulunmaktadır.

Yakın zamanda yapılan Microsoft Windows 7 ve Apple Snow Leopard lansmanları ile GPU hesaplama yaygınlaşmaktadır. Bu yeni işletim sistemlerinde, GPU yalnızca grafik işlemci olmakla kalmayıp aynı zamanda tüm uygulamaların erişebildiği genel amaçlı bir paralel işlemci olacaktır.

 
 

CUDA PARALEL HESAPLAMA PLATFORMU

CUDA® paralel hesaplama platformu farklı özellikteki verileri ifade etmeye olanak veren birkaç basit C ve C++ uzantısı sağlar. Programcı paralelliği C, C++, Fortran gibi üst düzey dillerde ve OpenACC direktifleri gibi açık standartlarda ifade etmeyi seçebilir. CUDA paralel hesaplama platformu 1000’lerce GPU hızlandırmalı uygulama tarafından kullanılmaktadır ve 1000’lerce yayınlanmış araştırmanın konusu olmuştur.

Geliştiriciler için komple CUDA araçları ve ekosistem çözümleri bulunmaktadır. CUDA ile geliştirme hakkında daha fazla bilgi için CUDA Zone sayfasını ziyaret edin.

Paralel Hesaplamaya başlama ile ilgili daha fazla bilgi veya en güncel CUDA yüklemeleri için CUDA Developer Zone sayfasını ziyaret edin.

 
 
 

Standart C ve Paralel C kodunun yan yana karşılaştırılması

Standart C ve Paralel C kodunun yan yana karşılaştırılması

 

Standart C ve Paralel C kodunun yan yana karşılaştırılması

 
CUDA ve GPU Hesaplama

GPU Hesaplama Nedir?
GPU Hesaplama
Hakkında Gerçekler

GPU Programlama
Kepler GPU Mimarisi
GPU Bulut Hesaplama
İletişim

CUDA Nedir?
CUDA Tanıtımı
CUDA Eğitimi
CUDA Araştırma Merkezleri
CUDA Eğitim Merkezleri

GPU Uygulamaları

Tesla GPU Uygulamaları
Tesla Başarı Öyküleri
OpenACC Direktifleri
Tesla GPU Test Sürüşü

Sunucular ve İş İstasyonları
için Tesla GPU’lar

Neden Tesla
Tesla Sunucu Çözümleri
Tesla İş İstasyonu Çözümleri
Tümleşik Geliştirme Platformu
Tesla GPU Satın Al

Tesla Haberleri ve Bilgileri

Tesla Ürün Bilgi Kaynakları
NVIDIA Araştırma
Tesla Uyarıları

Bize Çevrimiçi Ulaşın

NVIDIA Blog NVIDIA Blogu
Facebook Facebook
YouTube YouTube