PC Oyunları

 
 

 
Battlefield 3

Yayıncı

Electronic Arts

Oyun Web Sitesi

Battlefield 3

Tür

Atış Oyunları (FPS)

Yayın Tarihi

28-10-2011

Tek Oyuncu

Evet

Çoklu Oyuncu

Evet

PEGI 18

Desteklenen Teknolojiler


Açıklama Battlefield 3

Rekor kıran, son derece beğenilen Battlefield 2'nin orjinaline sadık devamı piyasaya sürülmek üzere. 64 oyuncuyu, dev haritaları, hava savaşlarını ve günümüz oyuncularının aradığı her şeyi destekleyen Battlefield 3, yılın en popüler ve en çok oynanan oyunu olmaya aday.

2005 yılında ilk Battlefield 2 piyasaya sürüldüğünde, 64 oyunculu fantastik çok-oyuncu modu ve enfes oyun mekaniği sayesinde hızla dünyanın en çok oynanan çevrimiçi birinci şahıs nişancı oyunlarından biri haline gelmişti. Ekip çalışmasına ve bomba sayıları üzerinde taktiklere öncelik veren Battlefield, günümüzün standart çok-oyunculu nişancılarından farklı, yeni ve canlandırıcı bir şeyler arayan oyuncuları fethetti. O zamandan bu yana, geliştirici DICE, mizahi bir görüş açısına, yeni bir çok-oyunculu moda ve çok beğenilen diğer birçok Battlefield özelliğine sahip öykü tabanlı bir uyarlama olan Battlefield: Bad Company'nin iki bölümünü sundu. Altı yıl aradan sonra şimdi, DICE, 2011 yılının en çok beklenen oyunlarından biri olan ve uzun süredir yolu gözlenen Battlefield 3'ü piyasaya sunmaya hazırlanıyor.

Dört temel ilke üzerine inşa edilen Battlefield 3 genellikle uzay denizleri, göğüs yüksekliğinde duvarlar sürekli "karşılık verme" eylemleri ile klişeleşmiş bir tarzı kökünden sarsacak görünüyor.

Bu dört ilkeden birincisi, oyun kodunun ilk satırının programlanmasından bile önce belirlenmişti; Battlefield 3 DICE tarafından şimdiye dek üretilmiş oyunların içinde ve genel olarak piyasadaki diğer nişancı oyunlarla karşılaştırıldığında teknolojik açıdan en gelişmiş oyun olmalıydı. DICE’nin kendi içinde geliştirdiği, endüstri lideri Frostbite motorun 2.0 sürümünü kullanan Battlefield 3, en yeni DirectX 11 grafik kartların gücünden, bazı oyuncuların rötuşsuz oyun içi ekran görüntülerinin gerçekliğini sorguladığı, ve hepsi Ekran Görüntüleri bölümümüzde izlenebilen, benzersiz bir grafik gerçekçilik sunarak çıtayı oldukça yükseltiyor.

Birçok çoklu platform oyunu PC'lerden tam yararlanamazken, DICE odağını doğrudan PC'ye yerleştirdi ve sonra, sadece konsollar için oyunun ayrı bir versiyonunu geri ölçeklendirdi. GeForce.com Baş Yapımcısı Patrick Bach, Battlefield 3 konulu söyleşimizde, kendisine konsolların PC'leri engelleyip engellemediğini sorduğumuzda bize şunları söyledi:

“Evet, kesinlikle. Bu, günümüzün en büyük problemi. Çoğu oyun aslında hâlâ aynı temel fikre dayanıyor: odağınız konsollardır, süper platform veya benzeri. Nedenini bilmiyorum. Bu, 5 yıl öncesinin bir gerçeğiydi, ancak dünya ilerledi. PC'ler bugün artık konsollardan çok daha güçlü ve aslında piyasada bunun avantajlarını gerçekten kullanan sıfır oyun bulunmakta. Dolayısıyla hedefimiz doğrultusunda, en düşük ortak paydadan yararlanmaktan çok, ve onu konsollar için geliştirmek ve sonra PC versiyonu için ona yalnızca daha yüksek çözünürlüklü dokular ve kenar yumuşatma eklemek yerine, şu anda oyunların geleceğinde gördüklerimizi denemek ve kanıtlamak üzere daha güçlü olan platformu kullanıyoruz. Tam tersine hareket ediyoruz, işe mümkün olabilecek en ileri teknolojiyle başlıyor ve sonra onu konsollara geri ölçeklendiriyoruz.”

Frostbite 2.0'ın merkezinde, Battlefield 3'ü oyunların tepesine yerleştirmeye yardımcı olan dört önemli teknolojik ilerleme bulunuyor. Bunlardan ilki olan gerçek zamanlı ışınsal aydınlatma tekniği; gerçek zamanlı, doğru, yüksek kalitede aydınlatmayı tüm ortam genelinde sağlıyor ve binalar ve açık alanlarda gölge ve aydınlatmaların dinamik biçimde güncellenmesini garantiye alıyor. Böylece bir RPG, karanlık bir evin dış duvarında bir deliği uçursa bile, iç kısım artık güneşin gücü, bulutlarla kapanma seviyesi, güneşin açısı ve diğer birçok etmene göre doğru şekilde aydınlatılmış olacak. Bad Company 2'de görülen tahrip motorunun iyileştirilmiş bir versiyonunu kullanan Battlefield 3, oyunculara bir haritanın daha da fazla öğesini daha patlayıcı ve içgüdüsel yollarla imha edebilmesine olanak tanıyor.

Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi Windows Vista (Service Pack 1) 32-bit
İşlemci 2 GHz Dual Core (Intel Core 2 Duo 2.4 GHz veya AMD Athlon X2 2.7 GHz)
Bellek 2 GB
Grafik kartı (NVIDIA) DirectX 10.0 - 512 MB RAM (NVIDIA GeForce 8800 GT veya üzeri performansa sahip NVIDIA GeForce 8, 9, 200, 300, 400 veya 500 serileri) ile uyumlu
Sabit Sürücü 20 GB
Ses kartı DirectX Uyumlu
Klavye ve Fare DVD Rom Sürücü

Önerilen Sistem Gereksinimleri

İşlemci Dört çekirdek CPU
Bellek 4 GB
Grafik kartı DirectX 11, 1024 MB RAM (NVIDIA GeForce GTX 560) ile uyumlu
Sabit Sürücü 20 GB
Ses Kartı DirectX Uyumlu
Klavye ve Fare DVD Rom Sürücü

Ekran Görüntüleri

 

PC'niz Hazır mı?

 
 

Diğer Popüler PC Oyunları

Metro: Last Light
Duke Nukem Forever
Rage