OTOMOTİV

EN SON NVIDIA
DRIVE PX 2 TANITILDI
 

OTOMATİK SEYİR VE HD HARİTALANDIRMA SUNAR

EN SON NVIDIA DRIVE PX 2 TANITILDI
Kendi Kendini Süren Araçlar için AI Otomobil Bilgisayarı

NVIDIA® DRIVE™ PX 2, otomotiv üreticilerinin ve onların 1. kademe tedarikçilerinin otomatik ve bağımsız araçların üretimini hızlandırmasına olanak tanıyan yapay zekâ (AI) tabanlı açık bir araç bilişim platformudur. Otomatik seyir becerileri sunan avuç içi boyutunda ve enerji tasarruflu bir modülden bağımsız sürüş becerilerine sahip güçlü bir AI süper bilgisayara kadar farklı ölçeklerde sunulur.

 

Otoyolda otomatik sürüş ve HD haritalandırmayı içeren otomatik seyir işlevleri için DRIVE PX 2’nin yeni tek işlemcili yapılandırması, sadece 10 watt enerji tüketir ve araçların birden çok kameradan ve sensörden gelen verileri işlemesi için derin nöral ağlar kullanmasına olanak tanır.

 

DRIVE PX 2, gerçek zamanlı olarak aracın etrafında neler olduğunu anlayabilir, HD bir harita üzerinde kendi yerini tam olarak bulabilir ve ileriye doğru güvenli bir güzergâh planlayabilir. Derin öğrenme, algılayıcı tümleştirme ve çevre görüntülemeyi bir araya getirerek sürüş deneyimini değiştiren, dünyanın en gelişmiş kendi kendini süren otomobil platformudur.

 

Ölçeklendirilebilir mimari, yapılandırmaların 10 watt’ta çalışan pasif olarak soğutulan bir mobil işlemciden saniyede 24 trilyon derin öğrenme operasyonu sunan iki ayrı GPU ve iki mobil işlemcili güçlü bir yapılandırmaya kadar çeşitlilik göstermesine olanak tanır. Tamamen bağımsız sürüşü sağlamak için paralel olarak birden çok DRIVE PX 2 platformu kullanılabilir.

 

ALGILAYICI TÜMLEŞTİRME

DRIVE PX lidar, radar ve ultrasonik sensörlerin yanı sıra 12 kameradan gelen verileri bir araya getirebilir. Bu, algoritmaların statik ve dinamik nesneler dahil olmak üzere doğru bir resim oluşturmak için otomobilin çevresindeki tam 360 derecelik ortamı anlamalarına olanak sağlar. Nesnelerin algılanması ve sınıflandırılması için Derin Nöral Ağların (DNN) kullanılması, elde edilen birleştirilmiş sensör verilerinin doğruluk oranını artırır.

OTONOM ARAÇLAR IÇIN YAPAY ZEKA SÜPER BILGISAYARI

 

NVIDIA AI platformları, derin öğrenme teknolojisine dayanır. Birleşmiş bir mimari ile derin nöral ağlar, veri merkezindeki bir sistem üzerinde eğitilebilir ve sonra otomobile kurulabilir. NVIDIA DGX-1™, aylar sürebilecek olan veri merkezindeki nöral ağ eğitiminin günler içinde tamamlanmasını sağlayabilir. Sonuç olarak ortaya çıkan nöral ağ modeli, gerçek zamanlı olarak NVIDIA DRIVE™ PX 2 üzerinde çalışır.

Evrişimli bir nöral ağın (CNN-Convolutional Neural Network) DRIVE PX üzerinde kullanılarak nasıl kendi kendini süren otomobil geliştirmeye olanak sağladığını ayrıntıları ile anlatan Kendi Kendini Süren Otomobiller için Uçtan Uca Öğrenme başlıklı NVIDIA araştırma yazısına bakın. Araştırma yazısını oku.

BİLGİSAYARLA GÖRME VE DERİN NÖRAL AĞ İLETİŞİM HATTI
 

UÇTAN UCA HD HARİTALAMA

 

NVIDIA® DriveWorks; referans uygulamalar, araçlar ve kitaplık modülleri içeren bir Yazılım Geliştirme Kitidir (SDK). Aynı zamanda algılamadan haritalandırmaya ve konum belirlemeden güzergâh planlama ile görselleştirmeye kadar sürüş sürecinin her noktasını entegre eden bir çalışma zamanı çerçevesi içerir. Açık mimarisi sayesinde otomobil üreticilerinin, 1. kademe tedarikçilerin ve yazılım geliştiricilerinin bağımsız araç uygulamaları oluşturmasına elverişlidir. Daha Fazla Bilgi.

UÇTAN UCA HD HARİTALAMA
 

ÇEVRE GÖRÜNTÜLEME

 

DRIVE PX otomobilin çevresini 360 derece kusursuz bir şekilde görüntüleme olanağı sağlayan bir çözüm sunar. Birden fazla HD kamera girdisini kaydeder, işler ve bir araya getirir. Daha sonra, DRIVE PX daha iyi görüntü renderleme için ileri teknoloji structure-from-motion (SFM) ve gelişmiş birleştirme kullanır ve kaldırım üzerindeki bir çizginin aynı anda iki yerde görünmesi gibi "ghosting" etkisini azaltır.

ÇEVRE GÖRÜNTÜLEME
 

PLATFORMLAR

 

OTOMATİK SEYİR İÇİN DRIVE PX 2

Otomatik seyir için tasarlanan küçük form faktörlü DRIVE PX 2, otoyolda otomatik sürüş ve HD haritalandırmayı da içeren işlevleri yerine getirir.

DRIVE PX 2 FOR AUTOCRUISE
 

OTOMATİK ŞOFÖR İÇİN DRIVE PX 2

Otomatik yapılandırma için iki SoC ve iki ayrı GPU içeren DRIVE PX 2, bugün noktadan noktaya seyahat için piyasaya sunulmuştur.

DRIVE PX 2 FOR AUTOCHAUFFER
 

TAM BAĞIMSIZ SÜRÜŞ İÇİN DRIVE PX 2

Birden çok tamamen yapılandırılmış DRIVE PX 2 sistemi, bağımsız sürüşe olanak tanımak için tek bir araçta entegre edilebilir.

DRIVE PX 2 FOR FULLY AUTONOMOUS DRIVING
 
 

NVIDIA CEO’SU Jensen Huang TARAFINDAN YAPILAN EN YENİ NVIDIA DRIVE PX 2 KENDİ KENDİNİ SÜREN OTOMOBİL PLATFORMUNUN TANITIMINI İZLEYİN

 
VİDEOYU İZLEYİN

Sensor Partners